Periferal 1,2-di(1-naftil)-1,2-etandiol substitue ftalosiyaninlerin sentezi, karakterizasyonu ve agregasyon özelliklerinin incelenmesi
Synthesis, characterization and aggregation properties of peripheral 1,2-di(1-naphtyl)-1,2-ethanediol substituted phthalocyanines
  1. Tez No: 529470
  2. Yazar: AYHAN BAŞAY
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. HALİL ZEKİ GÖK
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Kimya, Chemistry
  7. Yıl: 2018
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Osmaniye Korkut Ata Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Kimya Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 82
Özet
1,2-dinaftil ethandiol substitute ftalonitril 2 ve peripheral konumlarda 1,2-dinaftil etandiol'ün substitue edildiği tetra-substitue çinko(II) ftalosiyanin ve kobalt(II) ftalosiyanin bileşiklerinin sentezi ve karakterizasyonu bu çalışma kapsamında yapılmıştır. Ftalosiyanin bileşiklerinin agregasyon özellikleri üzerine çözücü türünün ve ftalosiyanin derişiminin etkisi incelenmiştir. Ftalosiyanin bileşiklerinin agregasyon özelliklerini incelemek için, ftalosiyanin bileşiklerinin THF ve DMF içerisinde 10 x 10-6 ve 2 x 10-6 mol dm-3 derişimine sahip çözeltileri ile Beer-Lambert deneyi yapılmıştır. Ftalosiyanin kompleksleri3 ve 4 çalışılan 10 x 10-6 ve 2 x 10-6 mol dm-3 derişim aralığında THF ve DMF çözücüleri içerisinde agregasyon eğilimi göstermemişlerdir. Yeni sentezlenen bileşiklerin yapısal tayini 1H NMR, IR, UV-Vis and MALDI-TOF MS spectral verileri kullanılarak yapılmıştır.
Özet (Çeviri)
The synthesis and characterization of a novel 1,2-dinaphthyl ethanediol substituted phthalonitrile 2 together with tetra-substituted zinc(II) phthalocyanine 3 and cobalt(II) phthalocyanine 4 bearing 1,2-di(naphthalen-1-yl)ethane-1,2-diol at peripheral positions were described. The solvent and concentration effects on the aggregation properties of the phthalocyanines were determined. To investigate the aggregation behaviors of phthalocyanine complexes 3 and 4, Beer-Lambert's experiment was carried out at the concentrations between 10 x 10-6 and 2 x 10-6 mol dm-3 in THF and DMF. The phthalocyanine complexes 3 and 4 demonstrated no aggregation behavior in DMF and THF from concentrations between 10 x 10-6 and 2 x 10-6 mol dm-3. The structures of the newly synthesized compounds are characterized by 1H NMR, IR, UV-Vis and MALDI-TOF MS spectral data.