İmago yaklaşımına dayalı grupla psikolojik danışma uygulamalarının evli çiftlerin affetme ve mutluluk düzeyine etkisi
The effect of the group counseling practices based on imago approach to the level of forgiveness and happiness on married couples
- Tez No: 529479
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ BESRA TAŞ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Psikoloji, Psychology
- Yıl: 2018
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İstanbul Sabahattin Zaim Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Eğitim Bilimleri Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Rehberlik ve Psikolojik Danışmanlık Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 144
Özet
Bu araştırmanın temel amacı, İmago yaklaşımına dayalı grupla psikolojik danışma uygulamalarının evli çiftlerin affetme ve mutluluk düzeyleri üzerindeki etkisini test etmektir. Araştırma; bağımsız değişken (İmago yaklaşımına dayalı grupla psikolojik danışma uygulamaları) ile bağımlı değişkenler (affetme ve mutluluk) arasındaki neden-sonuç ilişkisini belirlemeye yöneliktir ve çalışmada 2x3'lük (deney/kontrol grupları X ön-test/son-test/izleme testi) split plot deseni kullanılmıştır. Araştırma 5 çift deney grubu, 5 çift kontrol grubu olmak üzere toplam 10 çift ile gerçekleştirilmiştir. Evli çiftler gruplara uygun örnekleme yoluyla yerleştirilmiştir. Araştırmada veriler; Heartland Affetme Ölçeği (Bugay ve Demir, 2012), İlişkilerde Mutluluk Ölçeği (Kışlak-Tutarel, 2002) ve Kişisel Bilgi Formu kullanılarak toplanmıştır. Araştırma kapsamında deney grubuna sekiz haftalık“İmago Yaklaşımına Dayalı Grupla Psikolojik Danışma Uygulamaları”uygulanırken, kontrol grubuna herhangi bir işlem yapılmamıştır. Deney öncesi, deney sonrası ve izleme süreçlerinde deney ve kontrol grubu üyelerine aynı ölçme araçları uygulanarak sürecin etkililiği test edilmiştir. Uygulama ve verilerin toplanması aşamasından sonra, elde edilen verilerin istatistiksel çözümlemeleri yapılmıştır. Verilerin analizinde non-parametrik testler kullanılmıştır. Bu kapsamda grupların grup içi karşılaştırmaları yani ön-test, son-test ve izleme ölçümleri arasında anlamlı farklılık olup olmadığını test etmek amacıyla Freidman Mertebeler Testi, anlamlı farkın tespit edildiği durumlarda farkın kaynağını belirlemek amacıyla ilişkili ölçümler için Durbin-Conover testi kullanılmıştır. Gruplar arası öntest, sontest ve izleme ölçümleri arasındaki farkı belirlemek amacıyla ilişkisiz ölçümler için Kruskall Wallis H Testi kullanılmıştır. Anlamlı farkın tespit edilmesi durumunda Post-Hoc testlerinden Dwass-Steel-Crichtlow-Fligner testinden yararlanılmıştır. Çalışma kapsamında belirtilen testlerin yanı sıra farklılıkların daha belirgin bir şekilde ifade edilebilmesi için betimsel istatistikler ve görseller kullanılmıştır. Çalışmanın verileri R istatistik analiz programı version 3.5.1 (2018-07-02) aracılıyla analiz edilmiştir. Araştırma bulgularına göre İmago Yaklaşımına Dayalı Grupla Psikolojik Danışma Uygulamalarının, evli çiftlerin affetme ve mutluluk düzeylerini artırmada etkili olduğu ve bu etkinin 30 günlük izleme sonucunda da kalıcılığını koruduğu görülmüştür. Bulgular literatür ışığında tartışılmış ve gelecek araştırmalar için önerilerde bulunulmuştur.
Özet (Çeviri)
The basic aim of this study is to examine the effect of the group counseling based on Imago approach to the level of forgiveness and happiness on married couples. The research was carried out to determine the cause-effect relationship between independent variables (the group counseling based on Imago approach) and dependent variables (forgiveness and happiness) and 2x3 (experiment/control groups X pre-test/post-test/ follow up test) split pot pattern is used in the study. 10 married couples are divided to the experiment group and the control group equally. The experiment and control groups were assigned by convenience sampling. Data had been collected by Heartland Forgiveness Scale (Bugay and Demir, 2012), Relationship Happiness Scale (Kışlak-Tutarel, 2002) and Personal Data Form. Within the scope of this study, while the group counseling based on Imago Approach was applied to the experimental group for 8 weeks, no action is performed to the control group. Throughout the pre-experimental, post-experimental and follow-up processes, the effectiveness of the group counseling was tested by using the same assessment tools. After the group counseling and data collection, the statistical analysis of the obtained data was done. Non-parametric tests were used to analyze the data. In order to evaluate in-group comparisons (pre-test, post-test and follow-up test), the Freidman Test and Durbin-Conover Test were used. In order to evaluate intergroup comparisons (pre-test, post-test and follow-up test), Kruskall Wallis H Test and Dwass-Steel-Crichtlow-Fligner Test were used. In addition to the tests mentioned in the study, descriptive statistics and graphics were used to express the differences more clearly. The data obtained from three measurements (pre-test, post-test and follow-up test) was analyzed with the R statistical software package version 3.5.1 (2018-07-02). According to findings, the group counseling program based on Imago approach has been found out to be effective in increasing couples' forgiveness and happiness and this effect is preserved to be continued after the 30 days follow up. In the light of the discovered findings, results from the research are discussed and recommendations are given for future researches.