Bir grup üniversite öğrencisinde nöropsikolojik testlerle zeka testi arasındaki ilişkilerin incelenmesi
Investigation of the relationships between neuropsychological tests and intelligence test in a group of university student
- Tez No: 52949
- Danışmanlar: DOÇ.DR. BUKET ERKAL
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Psikoloji, Psychology
- Yıl: 1996
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Hacettepe Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Sayfa Sayısı: 146
Özet
III ÖZET Bu araştırmanın iki temel amacı bulunmaktadır. Bu amaçlardan ilki, bir bellek testi olan Wechsler Bellek Ölçeği- Geliştirilmiş Formu (WMS-R), soyut akıl yürütme yeteneğini ölçen Wisconsin Kart Eşleme Testi (WCST), yönelim algısıyla bağlantılı olan çizgi yönelim algısını ölçen Çizgilerin Yönünü Belirleme Testi ve zekanın değerlendirilmesinde kullanılan Wechsler Yetişkinler Zeka Ölçeği (WAIS)'in aralarında oluşturduğu faktör yapısını incelemektir. Araştırmanın diğer amacı ise, WMS-R alttest puanlarının (Şekil Belleği, Mantıksal Bellek L, Sayı Dizisi, Görsel Bellek Uzamı), WCST puanlarının (Tamamlanan Kategori Sayısı, Perseveratif Hata Sayısı, Perseveratif Olmayan Hata Sayısı) ve Çizgilerin Yönünü Belirleme Testi puanının WAIS puanlarım (Sözel, Performans ve Toplam Zeka) anlamlı düzeyde yordamaya katkılarının ne kadar olduğunu belirlemektir. Bu amaçlar doğrultusunda denek olarak, 1994-1995 Güz ve Bahar ve 1996 Güz Eğitim Dönemleri arasında, Hacettepe Üniversitesi Edebiyat, Mühendislik, Eğitim Bilimleri ve İktisadi İdari Bilimler Fakültelerinin 3. ve 4. sınıflarında okuyan, 20- 24 yaşlarında 55 kız, 55 erkek olmak üzere toplam 1 10 öğrenci kullanılmıştır. Testler arasındaki ortak faktör yapışım incelemede, elde edilen verilere bir faktör çıkarma yöntemi olarak bilinen Temel Bileşenler Analizi uygulanmıştır. Toplam 11 alttest puanına uygulanan Temel Bileşenler Analizi sonuçlarına göre, özdeğeri 1.00 'dan büyük olan 3 faktör çıkmıştır. Bu faktörlerin, dört ayrı özelliği ölçen testlerden elde edilen puanlardaki değişmenin (toplam varyansın) %10.2, %18.7'si ile % 35. 1 'ini, topluca da % 64. 1 'ini açıkladığı görülmektedir. Bu analizde ilk çıkarılan faktör, 1 1 alttest puanının ağırlık verdiği ve toplam varyansın % 35. 1 'ini açıklayan ve“Genel Yetenek Faktörü”olarak adlandırılan faktör olmuştur.“Zihinsel Esneklik”olarak adlandırılan ikinci faktörün ise, toplam varyansın %18.7'sini açıklayabildiği;“Algısal Organizasyon”olarak adlandırılan üçüncü faktörün ise toplam varyansın %1 0.2 'sini açıklayabildiği görülmüştür.IV Yordama ilişkilerinin incelenmesinde ise, elde edilen verilere Aşamalı ve Basit Doğrusal Regresyon Analizi uygulanmıştır. WMS-R alttest puanlarından Mantıksal Bellek I ve Sayı Dizisi alttestlerinin birlikte Sözel Zeka puanında gözlenen toplam varyansın % 19.7'sini; Şekil Belleği, Mantıksal Bellek I ve Görsel Bellek Uzamı alttestlerinin birarada Performans Zeka puanında gözlenen toplam varyansın % 30.7'sini; Şekil Belleği ve Mantıksal Bellek I alttestlerinin ise birarada, Toplam Zeka puanında gözlenen toplam varyansın %25'ini açıklayabildikleri gözlenmiştir. WCST Perseveratif Olmayan Hata Sayısı puanının, Sözel Zeka puanında gözlenen toplam varyansın % 6.6'sını; Perseveratif Hata Sayısı puanının, Performans Zeka puanında gözlenen toplam varyansın % 3.9'unu, Toplam Zeka puanında gözlenen toplam varyansın ise % 9.2'sini açıklayabildiği görülmektedir. Çizgilerin Yönünü Belirleme Testi puanının ise, Sözel Zeka puanında gözlenen toplam varyansın % 8.5'ini; Performans Zeka puanında gözlenen toplam varyansın % 13.9'unu, Toplam Zeka puanındaki toplam varyansın ise % 1 7.1 'ini açıklayabildiği anlaşılmıştır. Elde edilen bu bulgular, ilgili literatür bilgileri açısından tartışılmıştır.
Özet (Çeviri)
ABSTRACT The study has two main goals.The first is to examine the factor structure of four different tests which are cognitive abilities tests. These tests are consisted of The Wechsler Memory Scale- Revised (WMS-R) assesing memory, The Wisconsin Card Sorting Test (WCST) assesing abstract reasoning ability, The Line Orientation Judgement Test assesing perceptual abilitiy related to üne orientation and The Wechsler Adult Intelligence Scale (WAIS) assesing general intelligence. The second aim of the study is to assess the predictive value of WMS-R subtest scores (Figural Memory, Logical Memory L Digit Span, Visual Memory Span), WCST scores (Number of Achieved Categories, Perseverative Error Scores, Non- Perseverative Error Scores) and Line Orientation Judgement Test scores on WAIS (Verbal Performance and Total IQ ) scores. Total 110 subjects between the ages of 20-24 years, 55 males, 55 females were used in this study. The subjects were 3rd and 4th year students from faculities of Literature, Engineering, Educational Sciences, Economy and Administration of Hacettepe University. Data was collected during spring and fall semesters of 1994- 1995 and during 1996 fall semester. A factor extraction method known as The Principial Component Analysis was used to examine the common factor structure among tests. The Principial Component Analysis of a total of 11 subtests yielded 3 factors with eigenvalues greater than 1. These factors explained respectively 10.2 %, 18.7 %, 35.1 % and total of 64. 1 % of the variance of scores obtained from four tests measuring different cognitive abilities. The first exracted factor was called“The General Ability Factor”which got loadings from 11 subtests and which explained 35.1 % of the total variance.TheVI The first exracted factor was called“The General Ability Factor”which got loadings from 11 subtests and which explained 35.1 % of the total variance.The second factor was called“The Mental Flexibility”explained 18.7 % of total variance while the third factor called“Perceptual Organization”explained 10.2 % of the total variance. To examine the predictive relations, Stepwise and Simple Linear Regression Analysis was used. Logical Memory- 1 and Digit Span subtests scores of WMS-R together explained 19.7 % of total variance observed in Verbal IQ scores; Figural Memory, Logical Memory -I and Visual Memory Span subtests together explained 30.7 % of total variance observed in Performance IQ scores; Figural Memory and Logical Memory- 1 subtests combination explained 25 % of total variance observed in Total IQ scores. WCST of Non- Perseverative error score explained 6.6 % of total variance observed in Verbal IQ scores; Perseverative error score explained 3.9 % of total variance observed in Performance IQ scores while explaining 9.2 % of total variance observed in Total IQ scores. It was also found that Judgement of Line Orientation Test scores explained 8.5 % of total variance observed in Verbal IQ scores; 13.9 % of total variance observed in Performance IQ scores and 17. 1 % of total variance observed in Total IQ scores. These findings were discussed in the light of related literature.