İletişim araçları kapsamında Jean Baudrillard'ın simülasyon kuramının incelenmesi
- Tez No: 63516
- Danışmanlar: DOÇ. DR. OĞUZ MAKAL
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Sahne ve Görüntü Sanatları, İletişim Bilimleri, Performing and Visual Arts, Communication Sciences
- Yıl: 1997
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Dokuz Eylül Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Sinema Televizyon Ana Sanat Dalı
- Sayfa Sayısı: 138
Özet
Bu çalışma Çağdaş Fransız düşünürü Jean Baudrillard'ın bir çözümleme ve eleştiri kuramı olan Simülasyon Kuramının ve bu kuram, perspektifinden Küle İletişim Araçlarının çözümlemesini içermektedir. Baudrillard'ın 19701i yularda geliştirdiği bu kuram modernizme yönelik en radikal eleştiri kuramı olarak, nitelendirilmektedir. Bu kurama göre; Fransız Devriminin eşitlik, kardeşlik özgürlük gibi evrensel nitelikli ilkeleri üzerinde yükselen Batı uygarlığı önüne koyduğu, kalkınma, gelişme, uygarlaşma gibi hedefleri çok kısa zamanda gerçekleştirerek, tüm dünyanın örnek aldığı bir model haline gelmiştir. Ama yine bu tüm insanlığı peşinden sürükleyen büyüleyici model, yukarıda sayılan tüm olumlu özelliklerinin yanında sömürü, sömürge, savaş, emperyalizm, nazizim, kriz, bunalım, darbe vb. gibi bir dizi utanç verici yapı, kurum ya da olgunun da üreticisi olmuşlardır. Batı uygarlığı gelişme ve uy garlaşmanın bedelini, hem kendilerine hem de tüm dünyaya çok ağır bir şekilde ödetmiş, halâ da ödetmektedirler. Batının bu yapısal çelişkisi sonunda onun çöküşüne de neden olmuştur kuşkusuz. Ama bu çöküş Baudrillard'in Simülasyon kuramıyla açıkladığı türden Simülasyona özgü bir çöküştür. Şöyle ki“tüm amaç ve hedeflerini ulaşmış, ütopyalarını gerçekleştirmiş, yaşama dair hiç bir beklentisi kalmayan yapılara özgü bir çöküş. Gelişme ve yenilenmenin durduğu, sonsuz sayıda yinelenmenin sürdüğü kısır döngüleşmiş bir durum. Ve kitle iletişim araçları bir yandan sürekli görüntü üreterek bu yinelenmenin sürüp gitmesini sağlarken, diğer yandan da kitleleri sürekli olarak ”tüketmeye“ kışkırtmaktadırlar. ”İşte bu çalışma politikadan ekonomiye, toplumsal dan felsefeye, sanattan kültüre her alanda Simülasyon evrenini çözümlemektedir.
Özet (Çeviri)
This Study deals with The Simulation Theory, which is one of the analytical and critical theories of contemporary French philosopher Jean BaudrUlard as well as an analysis of mass communication media from a perspective presented by this theory. The the ory BaudrUlard developed in the 1970 s has been described as the most radical theory concerning modernism. According to the theory, Western Civilization, rising above the universal principles of the French Revolution such as eguality, brotherhood and free dom, has realized ideals like development, progress, civilization in the course of a very short period, even tually becoming a model adopted by the whole world. Nonetheless, for all its constructive features, this ent rancing model pursued by all mankind has also been responsible for a series of shameful structures, insti tutions and events such as exploitation, colonies, war fare, imperialism, Nazism, crises, coups and juntas. Western Civilization has mode both itself and the whole world pay a dear price for progress and moder nization and is stOl doing so. Without doubt, this structural contradiction of the West has eventually brought about its decline. However, this decline is a simulated one as described by BaudrUlard with his simulation theory; in other words, it is a decline speci fic to structures that have attained all of their goals realized all of their ideals and no longer have further expectations from life. This is a situation where prog ress and modernization come to a standstill and things tend to repeat themselves, leading into a vicio us cycle. Meanwhile, mass communication media inci te people to consumption while making sure the repe tition lasts forever by an incessant“image”production. Thus, this study analyses the universe of simulati on in all aspects from politics to economy, social affa irs to philosophy and art to culture.