Kurumsal sürdürülebilirliğin firmaların finansal performansına etkisi: BİST kurumsal sürdürülebilirlik endeksindeki firmalar üzerinde bir araştırma
The effect of corporate sustainability on financial performance of firms: A research on the firms in BİST corporate sustainability index
  1. Tez No: 529548
  2. Yazar: AHMET FURKAN SAK
  3. Danışmanlar: PROF. DR. HÜSEYİN DALĞAR
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: İşletme, Business Administration
  7. Yıl: 2018
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Burdur Mehmet Akif Ersoy Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İşletme Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 125
Özet
Kurumsal sürdürülebilirlik kavramı, Dünya Çevre ve Gelişme Komisyonu (WCED) tarafından 1987 yılında yayımlanan Brundtland Raporu'yla birlikte tüm dünyada son derece önemli bir kavram haline gelmiştir. Brundtland Raporu, sürdürülebilir kalkınmayı“gelecek kuşakların kendi ihtiyaçlarını karşılama becerisini tehlikeye atmadan günümüz kuşağının ihtiyaçlarının karşılanması”şeklinde tanımlamıştır. Geçmiş yıllarda işletmeler sadece mal ve hizmet üretip satarken, günümüz dünyasında işletmelerin sorumlulukları gitgide artmaktadır. İşletmeler artık sadece birer ekonomik varlık değil, sosyal ve ekonomik dönüşümün önderleri olarak sayılmaktadır. Bu bağlamda işletmeler de kurumsal sürdürülebilirlik uygulamalarına her geçen gün daha fazla önem vermektedir. Bu çalışmanın amacı, işletmelerin kurumsal sürdürülebilirlik uygulamalarının finansal performanslarına herhangi bir etkisinin olup olmadığının ortaya konulmasıdır. Çalışmada 2013-2016 yıllarında BİST Kurumsal Sürdürülebilirlik Endeksi'nde yer alan banka dışı 35 işletmenin 16 çeyrek döneme ait kamuya açık finansal bilgileri panel veri analizi yöntemi ile analiz edilmiştir. Modelde kullanılacak tahmincinin seçimine yönelik yapılan testler sonucunda model tahmincisi olarak Driscoll- Kraay dirençli tahmincisi belirlenmiştir. Yapılan analiz sonucunda, kurumsal sürdürülebilirlik uygulamalarının işletmelerin finansal performansına istatistiksel olarak anlamlı ve pozitif bir etkisinin olduğu tespit edilmiştir.
Özet (Çeviri)
The concept of corporate sustainability has become an extremely important concept all over the World after the Brundtland Report published by World Commission on Environment and Development (WCED) in 1987. The Brundtland Report defines sustainable development as“development that meets the needs of the present without compromising the ability of future generations to meet their own needs”. While in the past years, the businesses were only producing goods and services, in today's World, the responsibilities of the businesses have been increasing gradually. The businesses are now perceived not just as economical entities but also as the leaders of social and economical transiton. In the sense, the businesses place more emphasis on corporate sustainability practices. The purpose of this study is to determine whether the corporate sustainability practices of firms affect their financial performances. In this study, publicly available financial information of 35 non-bank firms placed in BİST Corporate Sustainability Index within the period of 2013-2016 was analysed with panel data analysis. After the tests to determine the estimator which will be used in the model, Drscoll-Kraay robust estimator was selected. As a result of the analysis, the existence of a positive and statistically significant effect of corporate sustainability on financial performances of firms was founded.