Manyas Kuş Gölü'nün zooplankton kommunite yapısı
Manyas Kuş Lake zooplankton community structure
- Tez No: 529549
- Danışmanlar: PROF. DR. KEMAL ÇELİK
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Biyoloji, Biology
- Yıl: 2018
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Balıkesir Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Biyoloji Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 169
Özet
Manyas Kuş Gölü'nün zooplanktonik kommunite yapısını ortaya çıkarabilmek için Manyas Gölü'nde Ocak 2013-Eylül 2014 tarihleri arasında mevsimsel olarak gerçekleştirilen 8 arazi çalışması sonucunda 17 tür Rotifera, 9 tür Kladosera ve 3 tür Kopepoda olmak üzere toplam 29 zooplankton türü belirlenmiştir. Manyas Gölü'nde teşhis edilen Rotifera grubuna ait türler; Brachionus angularis, Brachionus calyciflorus, Brachionus diversicornis, Brachionus forficula, Keratella cochlearis, Keratella tecta, Lecane clostrocerca, Trichocerca capucina, Trichocerca elongata, Trichocerca similis, Ascomorpha ovalis, Polyarthra vulgaris, Asplanchna brightwellii, Asplanchna priodonta, Hexarthra mira, Filinia terminalis, Collotheca mutabilis, Kladosera grubuna ait türler; Diaphanosoma brachyurum, Daphnia cucullata, Daphnia longispina, Ceriodaphnia reticulata, Moina micrura, Bosmina longirostris, Chydorus sphaericus, Leydigia leydigi, Oxyurella tenuicaudis, Kopepoda grubuna ait türler ise; Cyclops vicinus, Acanthocyclops robustus, Mesocyclops leuckarti'dir. Tespit edilen türlerden Rotifera'ya ait Brachionus forficula, Keratella tecta, Lecane clostrocerca, Trichocerca elongata, Ascomorpha ovalis, Asplanchna priodonta, Hexarthra mira, Filinia terminalis, Collotheca mutabilis, Kladosera'ya ait Daphnia longispina, Oxyurella tenuicaudis türleri Manyas Kuş Gölü için yeni kayıttır. Manyas Gölü'ndeki zooplankton gruplarının göl içerisindeki yüzdelik dağılımında; Rotifera %45,02, Kladosera %33,32 ve Kopepoda %21,66'lık dilimi oluşturmaktadır. Manyas Gölü, Türkiye'deki Rotifer grubunun %4,08'ini; Kladoser grubunun %8,74'ünü; Kopepod grubunun %2,13'ünü ve toplamda Türkiye zooplankton faunasının %4,39'unu bünyesinde barındırmaktadır.
Özet (Çeviri)
In order to determine the zooplankton community structure of Manyas Bird Lake, a total of 29 zooplankton species, 17 species of Rotifera, 9 species of Cladocera and 3 species of Copepoda, were identified as the result of 8 seasonal field studies in Lake Manyas between January 2013 and September 2014. Species of the Rotifera group collected at Lake Manyas, Brachionus angularis, Brachionus calyciflorus, Brachionus diversicornis, Brachionus forficula, Keratella cochlearis, Keratella tecta, Lecane clostrocerca, Trichocerca capucina, Trichocerca elongata, Trichocerca similis, Ascomorpha ovalis, Polyarthra vulgaris, Asplanchna brightwellii, Asplanchna priodonta, Hexarthra mira, Filinia terminalis, Collotheca mutabilis, Species belong to Cladocera group, Diaphanosoma brachyorum, Daphnia cucullata, Daphnia longispina, Ceriodaphnia reticulata, Moina micrura, Bosmina longirostris, Chydorus sphaericus, Leydigia leydigi, Oxyurella tenuicaudis, Species belong to Copepoda group, Cyclops vicinus, Acanthocyclops robustus, Mesocyclops leuckarti. Among the identified species, Brachionus forficula Keratella tecta, Lecane clostrocerca, Trichocerca elongata, Ascomorpha ovalis, Asplanchna priodonta, Hexarthra mira, Filinia terminalis, Collotheca mutabilis belonging to Rotifera; Daphnia longispina, Oxyurella tenuicaudis species of Cladocera are new records for Manyas Bird Lake. The percentage distribution of zooplankton groups in Lake Manyas is as follow; Rotifera is 45,02%, Cladocera is 33,32% and Copepoda is 21,66%. Lake Manyas mades 4.08% of Rotifera; 8.74% of Cladocera; and 2.13% of the Copepoda groups in Turkey.