Transformatör üreten bir firmada bulanık fmea ile risk analizi uygulaması
Application of risk analysis with fuzzy fmea in a company which transformer producer
- Tez No: 529557
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ DEMET GÖNEN OCAKTAN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Endüstri ve Endüstri Mühendisliği, Industrial and Industrial Engineering
- Yıl: 2018
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Balıkesir Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Endüstri Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Endüstri Mühendisliği Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 142
Özet
Ürün güvenilirliği bugün işletmeler için rekabette, müşteri tatmininde ve maliyetlerde yaptığı etki açısından çok önemli hale gelmiştir. Süreçlerde yapılan hatalar bu güvenilirliği azaltmaktadır. Dolayısıyla, güçlü bir güvenilirliği yönetmek için yapısal bir yöntem kullanmak ve risk analizi zorunludur. Risk analizi, işyerinde var olan ya da dışarıdan gelebilecek tehlikelerin belirlenmesi, bu tehlikelerin riske dönüşmesine yol açan faktörler ile tehlikelerden kaynaklanan risklerin analiz edilerek derecelendirilmesi ve kontrol tedbirlerinin kararlaştırılması amacıyla yapılması gerekli çalışmaları ifade eder. Risk analizinin birçok yöntemi vardır, Hata Türü ve Etkileri Analizi (FMEA)'da sistemdeki hataların, tehlikelerin kazaya sebebiyet vermeden tespit edilmesini ve en öncelikli olandan başlayıp iyileştirilmesini sağlayan bir metottur. Bu yöntem, belirli bir sistemin incelenerek, güvenilirliğinin artırılabilmesi ve hatalardan arındırılabilmesi için ne şekilde geliştirilebileceğinin belirlenmesi için kullanılır. Bu çalışmada riskleri önceliklendirmek için yeni bir yaklaşım olan, bulanık mantıkla hata türü ve etkileri analizine (Bulanık FMEA) yer verilmiştir. Çalışmada Balıkesir Elektromekanik Sanayi Tesisleri A.Ş.'nin güç transformatörü ürün grubu ele alınmıştır. Tasarım ve üretim süreçlerindeki risklerin tespit edilerek giderilmesi hedeflenmiştir
Özet (Çeviri)
Product reliability becomes very crucial for the companies because of its effect on competition, customer satisfaction and costs. That failures made in processes reduce this reliability. Hence, using a structured method to manage a powerful reliability and risk analysis is essential. Risk analysis states the necessary study to determine the hazards which exists in the workplace or the hazards which might come from outside and deciding about control measures. It also states studying the factors which causing hazards turn into risk and also grading and analizing the risk caused by hazards. There are several methods of risk analysis. Failure Mode and Effect Analysis (FMEA) is a method that is to ascertain the errors and dangers in the system without causing any accidents and to make them betterby starting from the top priority of them. This method, is used to define how the system can be developed to increase reliability and make free from errors. In this study, a new approach to prioritizing risks, Bulanık logic error type and effects analysis (FMEA), is introduced. The power transformer product group of Balıkesir Electromechanical Industrial Plants Corporation was discussed in the study. It is aimed to identify and eliminate the risks in design and production processes.