Çeşitli fesleğen (Ocimum sp.) türlerindeki eterik yağ veriminin belirlenmesi ve uygun üretim metodunun seçimi
Determination of essential oil yield in various sweet basil (Ocimum spp.) species and selection of suitable production method
  1. Tez No: 529560
  2. Yazar: NİLÜFER GÜLCAN AKALAN
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ ASLI GÖK
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Kimya Mühendisliği, Chemical Engineering
  7. Yıl: 2018
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İstanbul Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Kimya Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Temel İşlemler ve Termodinamik Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 122
Özet
Fesleğen (Ocimum sp.) eterik yağı antifungal, insektisit, antioksidant ve antibakteriyel özellikler taşımasından dolayı değerli bir yağdır. Ancak eterik yağlar ısı, ışık ve havaya karşı oldukça hassastırlar. Oksidasyona meyilli olduklarından kolaylıkla bozunabilir ve karakteristik kokusu ile özelliklerini kaybedebilirler. Bu nedenle farklı üretim yöntemleri arasından uygun olanını tercih etmek önemlidir. Bu çalışmada, Yalova (Marmara) ve Bayındır (Ege) bölgesinde yetiştirilen mor çiçekli fesleğen (Ocimum b.) ve top fesleğenin (Ocimum m.) su destilasyonu ve süperkritik akışkan ekstraksiyonu yöntemi ile eterik bileşenleri elde edilmiştir. Elde edilen eterik yağ ve eterik bileşenlerin analizleri Gaz Kromatografisi/Kütle Spektrometresi (GC-MS) yöntemi ile gerçekleştirilmiştir. Yalova bölgesine ait mor çiçekli fesleğen'den elde edilen su destilasyonu numunesinde 50 bileşen, top fesleğen numunesinde ise 33 bileşen tespit edilmiştir. Bayındır bölgesine ait mor çiçekli fesleğen'den elde edilen su destilasyonu numunesinde 50 bileşen tespit edilirken, top fesleğenden elde edilen su destilasyonu numunesinde ise 40 bileşen belirlenmiştir. Farklı şartlarda süperkritik akışkan ekstraksiyonu ile elde edilen fesleğen özütlerinin içinde ise oldukça az sayıda eterik bileşen türüne rastlanmıştır
Özet (Çeviri)
Basil (Ocimum spp.) essential oils are valuable oils because of their antifungal, insecticide, antioxidant and antibacterial properties. However, essential oils are very sensitive to heat, light and air. As they are tend to oxidation, they can easily decompose and lose their properties and characteristic odor. For this reason, it is important to choose the right production method. In this study, volatile components of two type of basils (Ocimum b. and Ocimum m.) grown in Yalova (Marmara) and Bayındır (Aegean) regions were obtained by water distillation and supercritical fluid extraction methods. Analysis of the obtained etheric oil and volatile components was carried out by Gas Chromatography / Mass Spectrometry (GC-MS) method. 50 components were found in water distillation sample obtained from Ocimum b. belonging to Yalova region and 33 components were found from Ocimum m. .50 components were determined on water distillation sample obtained from Ocimum b. of Bayındır region and 40 components were determined on Ocimum m. Fewer volatile component species are found in the basil extracts obtained by supercritical fluid extraction under different conditions.