Sanatsal etkinliklerle uğraşan yetişkinlerde yaşam kalitesi, umutsuzluk ve benlik saygısının incelenmesi
The examination to the relationship beetween life quality, hopelessness and self-esteem for adults engaged in artistic activities
  1. Tez No: 529566
  2. Yazar: FİLİZ TUNA
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ FATİH BAL
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Psikoloji, Psychology
  7. Yıl: 2018
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İstanbul Gelişim Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Psikoloji Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Psikoloji Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 135
Özet
Sanat etkinlikleriyle uğraşmanın bireyin psikolojik sağlığı üzerinde olumlu etkileri olacağı düşünülmektedir. Bu araştırmada sanatsal etkinlikle uğraşan yetişkinler ile uğraşmayan yetişkinlerin yaşam kalitesi, umutsuzluk düzeyi ve benlik saygısı incelenmiştir. Sanat etkinlikleriyle uğraşmanın bireyin yaşam kalitesi, umutsuzluk ve benlik saygısını farklılaştırıp farklılaştırmadığı üzerinde durulmuştur. Araştırmada sanatsal etkinliklerle uğraşmanın bireyin benlik saygısı ve psikolojik sağlığı üzerinde olumlu etkileri olduğu bulunmuştur.
Özet (Çeviri)
It is thought that the person who performs art activities will have positive effects on the psychological health. In this study, the quality of life, hopelessness and self-esteem of artistic and adult non-artistic adults were examined. The change in the quality of life, hopelessness and self-esteem of the individual who does not perform artistic activity has been examined. It has been found that doing artistic activity positively affects the self-esteem and psychological health of the individual.