Çıtak (Bigadiç-Balıkesir) çevresi dere kumu ve dere sularının metal içeriği ve dağılımı
Metal content and distribution of river sand and water in Çıtak (Bigadic-Balıkesir) environment
- Tez No: 529567
- Danışmanlar: PROF. DR. CEMAL BÖLÜCEK
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Jeoloji Mühendisliği, Geological Engineering
- Yıl: 2018
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Balıkesir Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Jeoloji Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 119
Özet
ÇITAK (BİGADİÇ-BALIKESİR) ÇEVRESİ DERE KUMU VE DERE SULARININ METAL İÇERİĞİ VE DAĞILIMI YÜKSEK LİSANS TEZİ ELİF MELEK HOROZ BALIKESİR ÜNİVERSİTESİ FEN BİLİMLERİ ENSTİTÜSÜ JEOLOJİ MÜHENDİSLİĞİ ANABİLİM DALI (TEZ DANIŞMANI: PROF.DR. CEMAL BÖLÜCEK ) BALIKESİR, TEMMUZ - 2018 Çalışma sahası Balıkesir il sınırları içerisinde Türkiye 1/25.000 ölçekli topoğrafik haritalarından J21 a4 paftası içerisinde yer almaktadır. Balıkesir-Bigadiç ve çevresindeki aktif dere yataklarından Hacı Ömer Dere ve Küren Deresinden alınan dere kumu ve dere suyu örnekleri ışığında detaylı jeokimyasal prospeksiyon çalışması yapılarak elementlerin içerik ve dağılımları incelenmiştir. Hacı Ömer Dere üzerinde Ag, Ba, Bi, Cd, Cu, Pb, S, Sb, Se ve Zn elementleri, Küren Dere üzerinde ise As, Cr, Fe, Mn, Mo, Ni, Sc, Th, T, ve V elementleri yüksek değerler göstermektedir. Hacı Ömer Dere kuzeyinde varlığı araştırmacılar tarafından tespit edilmiş cevherleşmelere yakın yerlerde Cu-Zn-Pb elementlerinin yüksek değerler sundukları ve dağılım şekillerinin birbirine çok benzediği görülmektedir. Çok kuvvetli pozitif korelasyon gösteren elementler Ag-Ba-Bi-Cd-Cu-Pb-Sb-Zn ve Co-Cr-Ni-Fe olarak iki grup içerisinde değerlendirilmiştir. Bu elementlerin birlikte hareket ederek zenginleşmiş olabileceklerine işaret etmektedir. Çalışma alanından alınan dere suyu örneklerinde önemli bir metal içeriğine rastlanmamıştır. ANAHTAR KELİMELER: Bigadiç, Çıtak, Hacı Ömer Dere, Küren Dere, dere kumu, jeokimyasal prospeksiyon.
Özet (Çeviri)
ABSTRACT METAL CONTENT AND DISTRIBUTION OF RIVER SAND AND WATER IN CITAK (BIGADIC-BALIKESIR) ENVIRONMENT MSC THESIS ELİF MELEK HOROZ BALIKESIR UNIVERSITY INSTITUTE OF SCIENCE GEOLOGICAL ENGINEERING (SUPERVISOR: PROF.DR. CEMAL BÖLÜCEK ) BALIKESİR, JULY 2018 The study area is located within the j21 a4 quadrangle in the topographic maps (scale 1:25000) of Turkey in the province of Balıkesir. The metal contents and distributions of the elements were investigated by doing detailed geochemical prospecting studies on the samples of stream sand water taken from the Haci Ömer Stream and Kuren Stream which are the two of the active stream beds of the Balıkesir-Bigadiç and its surroundings. Ag, Ba, Bi, Cd, Cu, Pb, S, Sb, Se and Zn elements on the Hacı Ömer Stream show high values. The elements of As, Cr, Fe, Mn, Mo, Ni, Sc, Th, T and V on the Küren Stream show high values too. It is seen that the Cu-Zn-Pb elements in the vicinity of the mineralizations detected by the researchers in the north of the Hacı Ömer Stream show high values and their distribution patterns are very similar. The elements with very strong positive correlation were evaluated in two groups as Ag-Ba-Bi-Cd-Cu-Pb-Sb-Zn and Co-Cr-Ni-Fe. This suggest that these elements may be enriched by moving together. No significant metal contents were found in the water samples taken from the study area. KEYWORDS: Bigadiç, Çıtak, Hacı Ömer Stream, Küren Stream, stream sediments, geochemical prospection.