Kariyerinin farklı evrelerindeki mimarların sürekli mesleki gelişimi
Continuous professional development of architects at different career stages
- Tez No: 928734
- Danışmanlar: DOÇ. DR. EMRAH ACAR
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Eğitim ve Öğretim, Mimarlık, Education and Training, Architecture
- Yıl: 2025
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İstanbul Teknik Üniversitesi
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Mimarlık Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Proje ve Yapım Yönetimi Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 296
Özet
Mimarlık hizmetleri sektöründeki çeşitli paydaşların sürekli mesleki gelişime (SMG) bakışları farklılık göstermektedir. Bireyler için SMG, kişisel ve kariyer hedeflerini yeniden değerlendirmek; konumunu korumak, kişisel gelişim sağlamak ya da iyi bir uzman olarak kimliğinin teyit edilmesi için fırsat anlamına gelmektedir. Çok sayıda yetişkin öğrenme kuramı ve SMG modeli olmasına karşın, tüm bunların mimarlık meslek alanında hangi ölçüde geçerli olduğu, geçerli değilse mimarların kariyer süreçlerinde ne tür öğrenme deneyimleri yaşadıkları konusunda literatürde derin bir boşluk bulunmaktadır. Mimarların kariyer evrelerine göre değişen SMG etkinliklerine katılımlarında ihtiyaç, motivasyon ve engellerinin anlaşılması, yetişkin öğrenme kuramlarının genel çerçevesinin kavranması, mimarlara yönelik etkin bir SMG modelinin oluşturulması için önem kazanmaktadır. Bu tez çalışmasında mimarlık mesleğine yönelik bir SMG kuramsal çerçevesi oluşturulması hedeflemiştir. Tez çalışmasının ilk adımında Türkiye genelinde sektörde farklı alanlarda çalışan tüm mimarları kapsayacak şekilde tasarlanan“Mimarlık Hizmet Sektöründe Sürekli Mesleki Gelişim”anketi yapılmıştır. Mimarların sektörde kariyer evrelerine göre farklı tutum ve davranış sergilediklerini ortaya koyan anket çalışmasının bulguları Türk mimarlarının SMG perspektiflerine yönelik keşfedici bir analiz olarak yayınlanmıştır (Yalçınkaya Çalışkan, F & Acar, E. , 2016). Tez çalışmasının ikinci adımında ise mimarlıkta kariyer ve SMG ilişkisini kavramak adına sektörde serbest çalışan mimarlarla kariyer ve SMG üzerine derin görüşmeler yapılmıştır. Akademide, kamuda ya da büyük kurumsal firmalarda çalışan mimarlar genel olarak kariyer evreleriyle mesleki bilgi ve becerilerini görünür kılan ünvanlara sahip olabilirken, mimarın temel görevi olan tasarım ve yapı üretimi işiyle uğraşan“serbest çalışan”mimarların kariyer evrelerine benzer anlamda atıf yapacak herhangi bir tanım bulunmamaktadır. Öte yandan serbest çalışan mimarlar için kariyer evrelerinin nasıl tanımlanabileceğine dair literatür de oldukça sınırlıdır. Mimarlık mesleğine özel kariyer evreleri nasıl oluşmaktadır sorusuna yanıt aramak amacı çalışamanın bir sonraki adımında sektörde serbest çalışan diğer anlamda Büro Tescil Belgesine sahip onbir mimarla derin görüşmeler yapılmıştır. Toplam beş sorudan oluşan görüşme protokolü kariyerlerinin dönüm noktaları, SMG etkinlikleri, motivasyonları, bariyerleri ve yaşamboyu öğrenme yaklaşımlarına ait sorular içermektedir. Katılımcıların mesleki hikayeleri üzerinden elde edilen bulgular ana ve ara başlıklar altında toplanarak, görüşme özetleri ve balık kılçığı diyagramları çıkarılmıştır. Her iki çalışmanın da mimarlık mesleğine özel bir SMG kuramsal çerçevesinin olması gerektiğine dair güçlü bulgular içerdiği gözlemlenmiştir. Tez çalışmasının üçüncü adımında önceki çalışmadan elde edilen bilgiler doğrultusunda kariyerinin farklı evrelerindeki farklı deneyime sahip gönüllü katılımcılardan oluşan odak grup çalışması yapılmıştır. Bu grupların içinde serbest çalışan, akademisyen, kamuda çalışan ve SMG yürütücüsü, planlayıcısı gibi farklı görevleri olan mimarlar da yer almıştır. Toplam beş gruptaki katılımcılara“mimarların kariyer evrelerini dikkate alan bir SMG kurgusu nasıl olmalıdır?”sorusu yöneltilmiştir. Çalışmanın çıktısı olarak kariyer evrelerine göre ayrımı yapılmış her bir gruptan zihin haritaları istenmiştir. Katılımcıların oluşturdukları zihin haritaları önce gruplar bazında daha sonra ortak başlıklar çerçevesine alınarak SMG kurgusuna yönelik neden sonuç grafikleri çıkartılmıştır. Mimarlıkta SMG'yi farklı perspektiften alan bu üç çalışma, ortak bir üst başlık olarak tanımlabilecek“öğrenen merkezli”yaklaşımla planlandığı için bulguları da tıpkı bir yapboz gibi farklı fakat tamamlayıcı olmuşlardır. Tez çalışmasının dördüncü adımında ise SMG'nin öğrenen tarafından ele alınan üç çalışmadan sonra, çalışmayı derinleştirmek ve kavramsal çerçeveyi bütünsel bir bakış açısıyla ele almak amacı ile çeşitli üniversite ve meslek odası SMG yürütücüleri ve karar vericilerinin katıldığı diğer bir deyişle“eğitim planlayan/veren merkezli”bir çalıştay düzenlenmiştir. Yarı yapılandırılmış bu çalıştayda katılımcılar etkin ve sürdürülebilir SMG yapısı üzerinde tartışmışlardır. SMG yapısına ait bileşenleri izledikleri yöntemleri, avantaj ve dezavantajlarını dile getirmişler, kendi deneyimleri üzerinden kazanımlarını paylaşmışlardır. Bu paylaşımlar yapbozun dördüncü parçası olarak tez kapsamında mimarlara yönelik SMG kuramsal çerçevesinin oluşturulmasına katkı sağlamıştır. Tüm çalıştay süreci kayıt altına alınmış, deşifre edilmiştir. Tez çalışması kapsamında elde edilen bulgular literatürde belirtilen kariyer evrelerinın, mimarlık mesleğindeki kariyer evreleriyle uyumlu olduğunu göstermiştir. Öte yandan mimarlık mesleğinin doğası gereği teknik ve sanatsal yönleri kapsaması, hızla değişen araçlar, malzemeler ve üretim yöntemleri ile birlikte mimar profilinin sürekli gelişim gösteren yapısı sonucu, literatürden gelen tek tip bir SMG modeli yerine mesleğe özgü, daha esnek ve etkinlik temelli hibrid bir yapıya ihtiyaç olduğu sonucuna varılmıştır. Bu doğrultuda, tez kapsamında yapılmış bulgular doğrultusunda mimarlık mesleğine özgü SMG kuramsal çerçevesi oluşturulmuştur. Tez çalışmasının beşinci adımı olarak geliştirilen SMG kuramsal çerçevesi mimarlık alanında eğitim veren akademisyenlerden oluşan bir odak gruba sunularak geçerlilik çalışması yapılmıştır. Hibrid olarak gerçekleştirilen çalışmada katılımcılar geliştirilen modeli tartıştışmışlardır. Kayıt altına alınarak, deşifre edilen çalışma ortak başlıklar altında düzenlenerek, önerilen SMG kuramsal çerçevesi geliştirilmiştir. Temel amacı“literatürde tanımlanan kariyer evreleri ile mimarlık meslek pratiğinin bileşenleri farklılık gösteriyor mu?”ve“kariyer evrelerini dikkate alan, mimarlık mesleğine özgü bir SMG çerçevesi nasıl kurgulanmalıdır?”sorularına cevap arayan bu çalışmanın sonucunda, kariyerlerinin farklı aşamalarındaki tüm aktörleri (mimarlar, eğitmenler ve SMG yürütücüleri gibi sürece dahil olan paydaşları) kapsayan sürdürülebilir bir SMG çerçevesi tasarlanmıştır. Tasarlanan kuramsal çerçeve, literatür ve bulgular doğrultusunda hedef kitlesi, kariyer evreleri, SMG modelleri, öğrenme teorileri ve yetişkin eğitimi gibi ayırt edici belirleyici bileşenlerin yer aldığı, öğrenme istemleri, tanımlayıcı bileşenler, isteme yönelik aktarım, öğrenme deneyimi ve öğrenme deneyimi kazanımları gibi temel adımlar üzerinden yapılandırılmıştır. Sonuç olarak tez kapsamında geliştirilen mimarlık mesleğine yönelik SMG kuramsal çerçevesinin, mimarlık alanında SMG etkinlikleri düzenleyen kurum ve kuruluşlara rehberlik etmesi, mimarlıkta sürekli mesleki gelişime yönelik yasal düzenlemelerin oluşturulmasına katkı sağlaması ve etkinliklerin geçerliliği ile ulusal ve uluslararası akreditasyon süreçlerine yönelik çalışmalar için bir temel oluşturması amaçlanmıştır.
Özet (Çeviri)
The perspectives of various stakeholders in the architectural services sector on Continuing Professional Development (CPD) exhibit significant differences. For individuals, CPD serves as a means to reassess personal and professional objectives, maintain professional standing, foster personal growth, or reaffirm their identity as competent experts in the field. Despite the existence of numerous adult learning theories and CPD models, a substantial gap remains in the literature regarding their applicability to the architectural profession. If these models prove to be insufficiently relevant, there is a lack of comprehensive understanding of the learning experiences architects undergo throughout different stages of their careers. Examining architects' needs, motivations, and barriers to CPD participation, while situating these aspects within the broader framework of adult learning theories, is essential for developing an effective CPD model tailored to the profession. This study aims to construct a theoretical framework for CPD in architecture, addressing the profession's unique characteristics and career progression dynamics. As the first step of the study, a survey titled“Continuing Professional Development in the Architectural Services Sector”was conducted, designed to encompass architects working in various fields across Turkey. The findings of this survey, which highlighted the different attitudes and behaviors architects exhibit at various career stages, were published as an exploratory analysis of Turkish architects' perspectives on CPD (Yalçınkaya Çalışkan, F. & Acar, E., 2016). In the second phase of the study, in-depth interviews were conducted with self-employed architects to explore the relationship between career development and CPD in the architectural profession. While architects working in academia, the public sector, or large corporate firms generally hold titles that reflect their career stages and professional expertise, no equivalent classification exists for self-employed architects, whose primary role involves design and construction. Furthermore, the literature on how career stages should be defined for self-employed architects remains limited. To address the question of how career stages specific to the architectural profession emerge, in-depth interviews were conducted with eleven self-employed architects, each holding a Chamber of Architects' Office Registration Certificate. The interview protocol consisted of five key questions focusing on career milestones, CPD activities, motivations, barriers, and lifelong learning approaches. The findings, derived from participants' professional narratives, were categorized under main and sub-themes, with summaries and fishbone diagrams illustrating the results. Both studies strongly indicated the necessity of a CPD theoretical framework tailored specifically to the architectural profession. In the third phase of the study, a focus group study was conducted with voluntary participants at different career stages, based on insights gained from the previous phases. The focus groups included architects with various professional roles, such as self-employed practitioners, academics, public sector employees, and CPD organizers or planners. Participants in five separate groups were asked the central question:“How should a CPD framework be designed to accommodate the career stages of architects?”As an outcome of the study, each group was asked to create mind maps reflecting their perspectives on CPD in relation to career stages. These mind maps were first analyzed within their respective groups and then synthesized under common themes to develop cause-and-effect diagrams for a CPD framework. Since these three studies approached CPD in architecture from different perspectives but were all designed within a learner-centered framework, their findings functioned like complementary pieces of a puzzle, contributing to a holistic understanding of CPD in the profession. In the fourth phase of the study, following the three studies focused on learner perspectives on CPD, a workshop was organized with CPD organizers and decision-makers from various universities and professional chambers. The goal was to deepen the study and address the conceptual framework from a holistic perspective, adopting an educator-centered approach. In this semi-structured workshop, participants discussed the components of an effective and sustainable CPD structure. They shared their methods, the advantages and disadvantages of different approaches, and the outcomes based on their personal experiences. These insights served as the fourth piece of the puzzle, contributing to the development of a theoretical CPD framework for architects. The entire workshop process was recorded and transcribed for further analysis. The findings obtained in the course of this thesis indicate that the career stages outlined in the literature align with the career stages within the field of architecture. However, due to the nature of the architectural profession, which encompasses both technical and artistic aspects, and the constantly evolving tools, materials, and production methods, the profile of architects is in a state of continuous development. As a result, it was concluded that a singular, standardized CPD model from the literature is insufficient. Instead, there is a need for a profession-specific, more flexible, and activity-based hybrid structure. Based on these findings, a theoretical CPD framework tailored to the architecture profession was developed within this study. As the fifth step of the thesis, the developed CPD theoretical framework was presented to a focus group of academicians who teach in the field of architecture for a validation study. In this hybrid study, the participants discussed the developed model. The recorded and transcribed discussions were organized under common themes, and the proposed CPD theoretical framework was further refined based on these contributions. The primary aim of this study, which sought to answer the questions“Do the career stages defined in the literature differ from the components of architectural practice?”and“How should a CPD framework, considering career stages, be designed specifically for the architectural profession?”, resulted in the design of a sustainable CPD framework that encompasses all stakeholders involved at various stages of their careers (architects, educators, CPD executors, and other relevant actors). The developed theoretical framework is structured around key components, such as the target audience, career stages, CPD models, learning theories, and adult education, in line with the literature and findings. It is organized through essential steps including learning needs, defining components, transfer to the desired outcomes, learning experiences, and the achievements of those experiences. As a result, the CPD theoretical framework developed for the architectural profession within the scope of this thesis aims to guide institutions and organizations organizing CPD activities in the field of architecture, contribute to the creation of legal regulations for continuous professional development in architecture, and serve as a foundation for studies related to the validity of activities and national and international accreditation processes.