Mehmet Ulusoy tiyatrosunda çokkültürlülük
Multiculturality in Mehmet Ulusoy's theatre
  1. Tez No: 529577
  2. Yazar: ALİ PINAR
  3. Danışmanlar: PROF. ALEV MERAL TOKGÖZ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Sahne ve Görüntü Sanatları, Performing and Visual Arts
  7. Yıl: 2018
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Haliç Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Tiyatro Ana Sanat Dalı
  12. Bilim Dalı: Tiyatro Sanat Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 72
Özet
Bu tez çalışmasında, Türk tiyatrosunun önemli yönetmenlerinden Mehmet Ulusoy'un tiyatrosundaki çokkültürlülük öğesi incelenmiştir. Çalışmanın birinci bölümünde, hem Ulusoy'un kendisini hem de onun tiyatro anlayışında çokkültürlülük fikrinin filizlenmesini daha iyi anlayabilmek adına, ailevi kökleriyle beraber ilk ve ortaöğreniminin yanı sıra konservatuvar eğitiminden kısaca bahsedilmiştir. İkinci ve üçüncü bölümlerde, Ulusoy'da belirli bir tiyatro anlayışına yol açan çıraklık ve asistanlık dönemleriyle birlikte, birbirinden farklı yönetmenlerle oyuncu olarak çalışıp sanatsal anlamda beslenmesine değinilmiştir. Çalışmanın dördüncü bölümünde, Ulusoy'un 45 yıllık tiyatro serüveni, oyuncular, sahne tasarımcıları ve oyun yazarlarının uygulamaları ile tiyatro kuramcıları ve eleştirmenlerinin görüşleri doğrultusunda ayrıntılı olarak araştırılmıştır. Tezin son bölümünde ise çokkültürlülük kavramının üzerinde durulmak suretiyle hem dünya hem Fransız, hem de Ulusoy'un tiyatrosundaki çokkültürlülük öğeleri irdelenerek çözümlenmiştir.
Özet (Çeviri)
The multiculturality elements and aspects in Mehmet Ulusoy's theatre, have been analyzed in this thesis. His family roots, primary education, theatre education are briefly mentioned in the first part, in order to better understand himself and how the idea of multiculturality appeared in his mind. His work as an assistant and as an actor with other important directors are referred in the second and third parts as a source of nourrishment that lie behind his theater understanding. In the fourth part, the career, expanding through forty five years of experience, mostly as a director, has been researched in line with the practices of actors, stage designers and playwrights as well as the views of theater theorists and critics. Finally, in the last part, by laying emphasis on the term of multiculturality, elements of multiculturality both in French and world theater are revealed and resolved.