Borfosfatlar ve metal borfosfatlar üzerine yapılan ve elde edilen bilimsel sonuçların kronolojik olarak değerlendirilmesi
Chronological evaluation of scientific results on studies on borphosphates and metal borphosphates
- Tez No: 529584
- Danışmanlar: PROF. DR. HALİL GÜLER, PROF. DR. ORHAN ZEYBEK
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Kimya, Chemistry
- Yıl: 2018
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Balıkesir Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Kimya Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 61
Özet
Bu çalışmada, borfosfatlar ve metal borfosfatlar üzerine yapılan araştırmalar incelenmiş ve elde edilen bilimsel sonuçlar kronolojik olarak değerlendirilmiştir. Deneysel çalışmalarda kullanılan yöntemlerden olan, SEM, XRD, NMR, hidrotermal ve mikrodalga destekli sentez, FT-IR Gama ışıması, tek kristal, katı hal sentezi, solvotermal sentezi, düşük sıcaklık akış sentezi, iyonotermal sentez yöntemleri ayrıntılı olarak incelenmiştir. Bu çalışmada borfosfatlar ve metal borfosfatların teknolojik ve kimyasal önemlerine değinilmiştir. Literatürde rapor edilen değerler ve çalışma kapsamında edinilen bilgilere dayanılarak önerilerde bulunulmuştur.
Özet (Çeviri)
In this work, investigations on borophosphates and metal borphosphates were investigated and the scientific results obtained were evaluated chronologically. SEM, XRD, NMR, hydrothermal and microwave assisted synthesis, FT-IR Gamma system, single crystal, solid state synthesis, solvothermal synthesis, low temperature flow synthesis, ionothermal synthesis methods which are used in experimental studies have been examined in detail. In this work, the technological and chemical significance of borophosphates and metal borphosphates is mentioned. Based on the values reported in the literature and the information obtained within the scope of the study, suggestions were made.