Rare-Eart borophosphates
Nadir toprak metalleri borfosfatları
- Tez No: 47268
- Danışmanlar: PROF.DR. MERAL KIZILYAYLI, PROF.DR. RUDİGER KNEİP
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Kimya, Chemistry
- Yıl: 1995
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Orta Doğu Teknik Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Sayfa Sayısı: 66
Özet
öz NADİR TOPRAK METALLERİ BOROFOSFATLARI YILMAZ, Ayşen Yüksek Lisans Tezi, Kimya Bölümü Tez Yöneticisi: Prof. Dr. Meral KIZILYALLI Ortak Tez Yöneticisi: Prof. Dr. Rudiger KNIEP Eylül 1995, 66 sayfa Bu çalışmada ilk olarak, hegzagonal LaPÛ4 ve GdP04 solüsyon reaksiyonu yoluyla hazırlanıp, hegzagonal yapıdan monoklinik yapıya geçiş sıcaklığının bulunması amacıyla, değişik sıcaklıklarda reaksiyon mekanizması çalışıldı. LaPÛ4 100°C nin, GdPO4 800°C nin üzerinde monoklinik yapıya dönüştüğü görüldü. ikinci kısımda yeni bir bileşik olan gadolinyum borofbsfaun hazırlanması ve yapısı incelendi. Daha önce rapor edilmemiş olan GdPO4.BPO4 bileşiği, aşağıdaki kati-hal reaksiyonlarına göre değişik sıcaklıklarda sentezlendi: a)2GdPO40Maaganai) + B2O3 + 2NH4H2PO4 -> 2GdB(PO4)2+ 2NH3 + 3H20 b)Gd203 + B203 + 4NH4H2PO4-»2GdB(PO4)2 + 4NH3 + 6H2O vi(a)' da verilen reaksiyondan 300°C' de x-ışınlan toz difraksiyonu ve ÎR spektrumu incelendiğinde, NEUGdÇPOs^ bileşiğinin elde edildiği ve monoklinik yapıda olduğu saptandı. Bu yeni bileşiğin birim hücre boyutları a= 15.840(9), b=7.291(4), c=12.333(7) Â ve p =87.91°(4) olarak hesaplandı. (b)' de verilen reaksiyonun 1200°C' deki toz difraksiyonu da monoklinik GdPO4 yapısında yeni bir bileşiğin elde edildiğini gösterdi. Bu yeni bileşiğin hücre boyutları a= 6.689(2), b= 6.913(3), c=3.362(2)Â, p =103.87 °(3) hesaplandı. Üçüncü kısımda BPÛ4 iki değişik reaksiyondan sentezlendi.. a)B203 + 2NH4H2PO4 kati-hal reaksiyonu b)HsBOa ile HsPC^ solüsyon reaksiyonu Laboratuvarda hazırlanan BP(V in x-ışınlan toz difraksiyonu ile incelenmesinde, dimorfik olduğu saptandı. Genel olarak, tetragonal ve hegzagonal yapıların bir arada bulunmasına rağmen en kararlı yapının tetragonal olduğu görüldü. Dördüncü kısımda Gd2O3 + 3BP04 kati-hal reaksiyonu çalışıldı. 1300°C'de elde edilen ürünün x-ışınlan toz difraksiyonu monoklinik GdPO4 ile aynı bir yapı gösterdi. Son olarak GdPO4.BPO4 'ü elde etmek amacıyla seyreltik HC1 içinde B2C>3 ile GdCla ve 2NHtH2PO4 'ün solüsyon reaksiyonu çalışıldı. Elde edilen çökelti, düşük sıcaklıklarda hegzagonal, biraz yüksek sıcaklıklarda monoklinik yapıdadır.Anahtar Kelimeler : Lantanit ortofosfatlar, borfosfatiar, lantanit ortofosfatiann ve boıfosfatiann x-ışınlan difraksiyonu, lantanit ortofosfatiann ve borfosfaüann İR spektrası. vnı
Özet (Çeviri)
ABSTRACT RARE-EARTH BOROPHOSPHATES YILMAZ, Ayşen M.S., Department of Chemistry Advisor : Prof. Dr, Meral KIZELYALLI Co-advisor : Prof. Dr. Rudiger KNIEP September 1995, 66 pages In the first part of this thesis hexagonal LaP04 and GdP04 were prepared through solution reactions, then the products were studied at different temperatures to find the transformation temperatures from hexagonal to the monoclinic type. It has been observed that above 100°C LaP04 and above 800°C GdP04'have a monoclinic type of structure. In the second part of this thesis the preparation and structural data of a new compound, namely gadolinium borophosphate were investigated. The synthesis of a compound of the type GdP04.BP04 which was not reported before has been studied through the following solid state reactions at different temperatures : 111a)2GdP04areXag0nai) + B2O3 + 2NH4H2PO4 -> 2GdB(PO4)2 + 2NH3 + 3H2O b)Gd2O3 + B203 + 4NH4H2P04->-2GdB(P04)2 + 4NH3 + 6H2O Examination of the x-ray powder diffraction data and ÎR spectra of the compound of the reaction (a) at 300°C showed the existence of another compound wıth the formula NH4Gd(PO3)4 which has a monoclinic structure. The unit celi parameters were found to be a=15.840(9), b=7.291(4), c=12.333(7) Â and p =87.91°(4). XRD pattem of product obtained by the second reaction (b) which was performed at 1200°C showed the existence of a new compound which has a monoclinic GdPO4 structure. The unit celi parameters are a- 6.689(2), b= 6.913(3), c=6.362(2)Â, P =103.87 °(3). în the third part of this thesis, BP04 was synthesized through the two different reactions : a)Soüd state reaction of B2O3 + 2NH4H2PO4 b)Solution reaction of H3B03 with H3PO4 X-ray powder difiraction examination of the laboratory prepared samples showed that BPO4 is dimorphous : Tetragenal and hexagonal modifications often coexist. However, it was observed that the more stable form is indeed tetragonal. in the fourth part of this thesis the solid state reactions of Gd203 + 3BPO4 were performed. The XRD pattern of the product obtained at 1300°C showed that a structure was obtained had the monoclinic GdPO4type structure. iyFinally in order to obtain Gdı.xBxPO4 solid solutions, the reaction of BaOs in dilute HC1 with GdCla and 2NEÎ4H2PO4 was performed. The precipitate has a hexagonal type of structure at low temperatures and is monoclinic at moderately high temperatures. Keywords : Lanthanide orthophosphates, boronphosphates, x-ray diffraction of lanthanide phosphates and boronphosphate, ÎR spectra of lanthanide phosphates and boronphosphate.