Cam iyonomer esaslı yedi farklı restoratif materyalin antimikrobiyal etkinliği ve fluorid salınımlarının karşılaştırmalı olarak değerlendirilmesi
Comparative evaluation of antimicrobial efficacy and fluorid release of glass ionomer based seven different restorative material
  1. Tez No: 529586
  2. Yazar: SAVAŞ SAĞMAK
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. EMRULLAH BAHŞİ
  4. Tez Türü: Diş Hekimliği Uzmanlık
  5. Konular: Diş Hekimliği, Dentistry
  7. Yıl: 2018
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Dicle Üniversitesi
  10. Enstitü: Diş Hekimliği Fakültesi
  11. Ana Bilim Dalı: Restoratif Diş Tedavisi Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 116
Özet
Amaç: Dişhekimliğinde kullanılan ve fluorid salabilen restoratif materyaller çürük oluşumunu engellemede etkili olmaktadırlar. Bu çalışmanın amacı,bir yüksek viskoziteli cam iyonomer siman (EQUIA/GC), iki rezin modifiye cam iyonomer siman (Fuji II LC/GC, Photac Fil Quick Aplicap/3M), iki geleneksel cam iyonomer siman(Ketac Molar Easymix/3M, Fuji II/GC) ve iki kompomerin (Freedom/SDI, Dyract XP/DENTSPLY) fluorid salınımlarının ve antimikrobiyal etkinliklerinin karşılaştırmalı olarak değerlendirilmesidir. Gereç ve Yöntem: Çalışmamızda kullanılan yedi materyalden fluorid salınımı ölçümleri için 10' ar adet, antimikrobiyal etkinlik testleri için 20'şer adet olmak üzere 210 örnek hazırlandı. Fluorid salınım ölçümleri için örneklerin üzerine 5 ml saf su ve 5 ml TISAB II ilave edilerek 37 °C' de etüve konuldu. Materyallerin fluorid düzeyleri 1., 3., 7., 14. ve 28. günlerde iyon selektif elektrod yöntemiyle ölçüldü. Antimikrobiyal etkinliklerin karşılaştırılması için her materyalden 20 örnek hazırlandı ve 2 gruba ayrıldı. Örnekler S.Mutans ve L.Acidophylus' un bulunduğu besiyerlerine ekildi. Ölçümler 2., 4. ve 6. gün yapıldı. Yedi farklı grubun beş kere tekrarlayan ölçümlerinde Friedman testi kullanıldı. Yedi ayrı grubun karşılaştırılmasında ise Kruskal Wallis testi kullanıldı. Sürekli ölçüm değişkenleri arasındaki korelasyonların hesaplanmasında Pearson r korelasyon katsayısı kullanıldı.
Özet (Çeviri)
Aim: In dental practice, restorative materials that can release fluoride are effective in preventing decay. The aim of this study was to evaluate 1 high viscosity glass ionomer cement (EQUIA/GC), 2 resin modified glass ionomer (Fuji II LC/GC, Photac Fil Quick Aplicap/3M), 2 glass ionomer (Ketac Molar Easymix/3M, Fuji II/GC), and 2 compomers (Freedom/SDI, Dyract XP/ DENTSPLY) through a comparison of fluoride release and antimicrobial effects. Material and Method: A total of 210 samples were prepared, as 10 for each of the 7 materials for fluoride release and 20 for each material for the antimicrobial effect tests. To measure fluoride release, 5ml distilled water and 5ml TISAB II were added to the samples, which were then incubated at 37˚C. The fluoride levels of the material were measured using the selective electrode on days 1, 3, 7, 14 and 28. To compare the antimicrobial effects, 20 samples were separated 2 groups and implanted in culture media containing S.Mutans and L.Acidophylus. Measurements were taken on days 2, 4 and 6. The Friedman test was applied to measurements that were repeated 5 times in 7 different groups. In the comparison of 7 different groups, the Kruskal Wallis test was used. In the calculation of correlations between continuous measurement variables, Pearson correlation coefficient was used.