Primer monosemptomatik enürezis nokturnalı çocukların yaşam kalitesi üzerine maternal depresyonun etkisi
The effect of maternal depression on quality of life of children with primary monosymptomatic enuresis nocturna
  1. Tez No: 529593
  2. Yazar: BAHAR ÇARAN
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. DUYGU ÖVÜNÇ HACIHAMDİOĞLU, UZMAN GAMZE ÖZGÜRHAN
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları, Child Health and Diseases
  7. Yıl: 2018
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Sağlık Bilimleri Üniversitesi
  10. Enstitü: İstanbul Eğitim ve Araştırma Hastanesi
  11. Ana Bilim Dalı: Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 79
Özet
Amaç: Bu çalışmada, primer monosemptomatik enürezis nokturnalı çocuğu olan annelerdeki depresyon skorları yüksekliğinin diğer demografik değişkenlerle birlikte, bu çocukların yaşam kaliteleri üzerine etkilerinin değerlendirilmesi amaçlanmıştır. Materyal ve Metod: Çalışmaya, 'Süleymaniye Kadın Doğum ve Çocuk Hastalıkları Eğitim Araştırma Hastanesi' Çocuk Nefroloji polikliniği ve Çocuk polikliniklerine, 4 Eylül 2017-30 Nisan 2018 tarihleri arasında başvuran ve primer monosemptomatik enürezis nokturna tanısı alan, 6-12 yaş arası çocuklar ve anneleri dâhil edildi. Anne ve çocukların demografik özellikleri kaydedildi. Çalışmaya alınan çocuklara yaşa uygun 'Çocuklar İçin Yaşam Kalite Ölçeği' (ÇİYKO), annelere ise 'Beck Depresyon Envanteri' (BDE) uygulandı. Bulgular: Çalışma; 29'u kız (%50), 29'u erkek (%50) olmak üzere toplam 58 çocuk ve anneleri ile yapıldı. Çocukların yaş ortalaması, 8.2 ±1.8 yıl idi. Annelerin yaş ortalaması ise 33.4±5.7 yıldı. Çocukların ortalama fiziksel sağlık toplam puanları (FSTP) 69.9±16.1, psikososyal sağlık toplam puanları (PsSTP) 68.8±13.6 ve ölçek toplam puan (ÖTP) ortalaması ise 68.8±12.2 idi. Annelerin ortalama depresyon skorları ise 15.9±10 idi. Cinsiyete göre yapılan ÇİYKO puan karşılaştırılmasında; erkek çocuklarda fiziksel sağlık puanı kız çocuklardan anlamlı olarak daha düşük bulundu (p˂ 0.05) . PsSTP ve ÖTP arasında ise istatistiksel olarak anlamlı bir fark bulunmadı (p˃0.05) . Yaşa göre yapılan yaşam kalite ölçeği puan karşılaştırılmasında; 8 yaş altı çocuklarda tüm ölçek skorlamaları, 8 yaş ve üstü çocuklardan anlamlı olarak daha düşüktü (p˂ 0.05). Çocukların fiziksel sağlık toplam puanları ile annelerin eğitim seviyeleri arasında pozitif yönlü anlamlı bir farklılık saptandı (p< 0.05). Diğer parametreler ile yaşam kalite ölçeğinin diğer puanlamaları arasında anlamlı bir fark saptanmamıştır (p>0.05). Annelerin yaşı ile BDE skorları arasında negatif yönlü zayıf düzeyde anlamlı bir korelasyon saptanmıştır (p < 0.05). Annelerin yaşı dışındaki diğer parametreleri ile BDE skorları arasında istatistiksel olarak anlamlı fark bulunmadı (p> 0.05).
Özet (Çeviri)
Objective: In this study, it was aimed to evaluate the effects of high scores of depression inventory on mothers with primary monosymptomatic enuresis nocturna in children with other demographic variables. Materials and Methods: The study included 6-12 years old children and their mothers who were diagnosed with primary monosymptomatic enuresis nocturna and applied to Child Nephrology policlinic and Pediatric outpatient clinics of Suleymaniye Maternity and Pediatrics Training Hospital, between September 4, 2017 and April 30, 2018. Demographic characteristics of mothers and children were recorded. The age-appropriate 'Pediatric Quality of Life Inventory' (PedsQL) 'was applied to children included in the study and Beck Depression Inventory (BDI) was applied to the mothers. Results: The study was carried out with fifty eight children and their mothers. There was 29 (%50) girls and 29 (%50) of them were boys. The mean age of the children was 8.2 ± 1.8 years. The mean age of the mothers was 33.4 ± 5.7 years. The mean physical health total scores of the children were 69.9 ± 16.1, psychosocial health total scores were 68.8 ± 13.6 and the mean total scale score was 68.8 ± 12.2. The mean depression scores of the mothers were 15.9 ± 10. The comparison of life quality scale scores according to gender; physical health scores were significantly lower in boys than girls (p 0.05). In the comparison of life quality scale score according to age; all scale scores were significantly lower at children under the age of 8 years than children aged 8 and over (p 0.05). A negative correlation was found between the age of the mothers and the BDI scores (p 0.05).