Ülkemize özgü çam balı ve kestane balı'nın krem tarzında farmasötik şeklinin geliştirilmesi ve yara iyileşmesi üzerine etkisinin araştırılması
The investigation of the effect of country-specific pine honey and chestnut honey on the development of pharmaceutical form and wound healing in cream style
  1. Tez No: 529596
  2. Yazar: SEDAT SEVİN
  3. Danışmanlar: PROF. DR. ENDER YARSAN
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Veteriner Hekimliği, Veterinary Medicine
  7. Yıl: 2018
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Ankara Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Farmakoloji ve Toksikoloji Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 107
Özet
Apiterapi, arı ürünlerinin, bazı hastalıkların tedavisinde tamamlayıcı olarak kullanılmasıdır. Bu doktora çalışmasında, ülkemize özgü çam balı ve kestane balı içeren krem formülasyonlarınin geliştirilmesi ve bu formulasyonların açık yaralar üzerine iyileştirici etkilerinin belirlenmesi amaçlanmaktadır. Çalışmada, herhangi bir uygulama yapılmayan kontrol grubu (A), sadece krem taşıt maddesi uygulanan grup (B), Çam Balı kremi uygulanan grup (C) ve Kestane balı kremi uygulanan grup (D) olmak üzere 4 farklı denek grubu ile çalışılmıştır. İlk aşamada, her grupta (n=14) yer alan sıçanların sırt kısmına 10 mm çapında punch aparatı ile tam kat yara oluşturulmuştur. Oluşturulan yaraların yüzey alanını kapatacak şekilde hergün krem uygulaması yapılmıştır. Farklı gruplarda yer alan sıçanların yarısının deri örnekleri yara oluşumunu takip eden ilk 7. günde alınırken geri kalan yarısının deri örnekleri 14. günde alınarak çalışmanın sıçan uygulaması kısmı tamamlanmıştır. Alınan bu deri örneklerine; histopatoloji, hidroksiprolin ve yara iyileşme alanının belirlenmesi analizleri uygulanmıştır.
Özet (Çeviri)
Apitherapy is the supplementary usage of apicultural products during treatment of some diseases. The goal of this PhD study is, development of a cream formulation containing national honeydew and chestnut honeys and estimation of their open scar healing effects. The main four study groups (n=14) of the project are: control (A)-no treatment, only cream basic ingredients containing cream applied (B), honeydew honey cream applied (C) and chestnut honey cream applied. At first, all the analyze rats were 10mm full layer wounded from their back by punch ınstrument. Cream is applied to cover the surface area of the wounds formed every day. The derma samples from the each analyze group and rat were taken at the 7th and 14th following the creation of the scars by dividing the groups equally to two. All of the derma samples were analyzed for histopathology, hydroxyproline and healing area of the scars.