A Study of digital network synchronization by using computer simulation
  1. Tez No: 5296
  2. Yazar: NADİR AHMED GAYLANİ
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. F. RÜYAL ERGÜL
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Elektrik ve Elektronik Mühendisliği, Electrical and Electronics Engineering
  7. Yıl: 1988
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Orta Doğu Teknik Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  13. Sayfa Sayısı: 88
Özet
ÖZET BÎLGÎ SAYAR SÎMÜLASYÛNU KULLANARAK DIGITAL HABERLEŞME A?I SENKRONİZASYONU ÇALIŞMASI Nadir Ahmet GAYLANI Yüksek Lisans Tezi Elektrik ve Elektronik Mühendisliği Bölümü Tez Yöneticisi : Doç. Dr. F. Rüyal Ergül Aralık 1988, 75 sahife Bu tezde, haberleşme agı senkronizasyonu probleminin çözümü amacıyla iki yaklaşım incelenmiştir, bunlar Bohlin ve Lindsey yaklaşımlarıdır. Bohlin yaklaşımında, kararlılık durumlarını bulmaya yönelik olarak“buffer”seviyesi kullanılır, agm bilinmediği ve sadece düğUm sayısının ve her düğüme giren maksimum bağlantı sayısının belirli sınırlar içinde tanımlandığı varsay ı 1 ir. Lindsey yaklaşımında ise, frekans ölçü alınır ve sistem denklemlerinin tanımlanması için bir ortalama matrisi kullanılır. Çeşitli durumlar için, dinamik başarım simUle edilmiş ve frekans kaymalarının etkileri incelenmiştir. Geçici durum başarımmın değişik bazı regülatörlerle iyileştirilmesine çalışılmıştır. Bası“sink”düğümler konmasının etkileri de gösterilmiştir.Hasırlanan program 40 dUğUme kadar her konf igUrasyan için kullanılabilir. Fakat, simlile edilen ag Türkiye'de kullanılabilecek şekilde tasarlanmıştır. Anahtar sözcükler : Ag senkrizasyonu, Doğrusal Regülatörler, Doğrusal olmayan Regülatörler,“Sink”Düğümler. vi
Özet (Çeviri)
ABSTRACT A STUDY OF DIGITAL NETWORK SYNCHRONIZATION BY USING COMPUTER SIMULATION GAYLANI, Nadir Ahmed M.Sc. in E.E. Eng. Supervisor i Assoc. Prof. Dr. Rüya! ERGÜL December 1988,75 pages In this thesis, two approaches for solving the problem of network synchronisation were studied, they are Bolhin and Linsey approaches. Bol hin approach uses the buffer level as an object to find the stability conditions, the network is assumed to be' unknown and defined only by some" restrictions to the number of nodes and to the maximum number of links entering to each node. In Lindsey approach, the frequency is taken as an object and an averaging matrix is used to describe the system's equations. The dynamic behavior for various cases has been simulated, the effect of occurrence of frequency offsets has been studied. The improvement of the transient behavior by using some different regulators has been studied. The effect of imposing some sink nodes has been presented also. The prepared program can be used for any iiiconfiguration up to 40 nodes. But the network that has been simulated is designed such that it can be applied in Turkey. Key Words s Network synchronization» Linear Regulators, Nonlinear Regulators,Sink Nodes. iv