Yalanı tespit etme becerisinin antisosyal eğilim ve duygusal zeka ile ilişkisi
The relation of the ability of lie detection with emotional intelligence and antisocial tendency
  1. Tez No: 529611
  2. Yazar: CANSU KOPARAN
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ DİLEK ÇELİK
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Psikoloji, Psychology
  7. Yıl: 2018
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Maltepe Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Psikoloji Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Klinik Psikoloji Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 79
Özet
Araştırmanın amacı üniversite öğrencileri ve araştırma görevlilerinde yalanı tespit etme becerisini ölçmek ve antisosyal eğilim ve duygusal zeka ile ilişkisini incelemektir. Çalışma, Türkiye'de yaşayan 108 (72 kadın, 36 erkek) katılımcı ile yapılmıştır. Araştırma verileri, 'Kişisel Bilgi Formu', 'Videolar', 'Sözlü/Sözsüz İpucu Listesi', Duygusal Zeka Özelliği Ölçeği-Kısa Formu' ve 'Hacettepe Kişilik Envanteri-Antisosyal Eğilim Alt Ölçeği' ile elde edilmiştir. Videolarda kopya çekme paradigması kullanılmıştır. Edinilen veriler SPSS programı kullanılarak incelenmiştir.
Özet (Çeviri)
The purpose of this study is to measure the ability to detect the lie in undergraduate students and academicians and examine the relationship between antisocial tendency and emotional intelligence. In this study, there are 108 (72 female, 36 male) participants from Turkey. The research data were obtained with 'Personal Information Form', 'Videos', 'Verbal / Nonverbal Tip List', 'Emotional Intelligence Scale-Short Form' and 'Hacettepe Personality Inventory-Antisocial Tendency Subscale'. The copying paradigm is used in the videos. Obtained data were analyzed using the SPSS program.