Yatırım fonları ve 1997-1999 yılları arasında Türkiye'de faaliyette bulunan A tipi fonların performans analizi
Mutual Fund and a performance analysis on type a funds traded in between the years 1997 and 1999
- Tez No: 96072
- Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. ÜNAL ŞAKAR
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: İşletme, Business Administration
- Yıl: 2000
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Eskişehir Osmangazi Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İşletme Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 100
Özet
YÜKSEK LİSANS TEZ ÖZETİ YATIRIM FONLARI ve 1997-1999 YILLARI ARASINDA TÜRKİYE'DE FAALİYETTE BULUNAN A TİPİ FONLARIN PERFORMANS ANALİZİ İbrahim Fatih DERELİ İşletme Anabilim Dalı Osmangazi Üniversitesi Sosyal Bilimler Enstitüsü Danışman: Y. Doç. Dr. Ünal SAKAR Yatırım fonları bir çok finansal ürünü bir arada bulunduran organize bir yatırım aracıdır. Fonlar yatırımcıya sunduğu çeşitlendirme ve profesyonel yönetim avantajlarıyla, sermaye piyasalarının derinlik kazanmasına ciddi anlamda katkıda bulunmaktadır. Sağladığı bu avantajların bir sonucu olarak yatırım fonlarına, tüm dünyada olduğu gibi ülkemiz sermaye piyasalarında artan bir ilgi söz konusudur. Günlük olarak net varlık değerini hesaplama ve ilan etme zorunluluğundan dolayı yatırım fonları, portföy performansının ölçümü konusunda cazip bir çalışma alanı olarak ortaya çıkmaktadır. Çalışmamızda 1997-1999 yılları arasında Türkiye'de işlem gören 45 adet A Tipi yatırım fonun tek parametreli modellere uygun olarak performans analizi yapılmıştır. Bu analizden amaç fon türleri içinde en başarılı fon türünü belirlemek ve oluşturulacak endekse göre bu fonların başarılı olup olmadığını tespit etmektir. Çalışmada ayrıca yatırım fonlarının, dünya ve Türkiye piyasalarındaki işleyişi, gelişme trendi ve mevcut yapısı incelenmiştir. Yapılan karşılaştırmalarla ülkemiz fon piyasasındaki eksiklikler ortaya konularak bu sonuçlar ışığında bazı çözüm önerileri sunulmuştur.
Özet (Çeviri)
THE ABSTRACT OF THE POST GRADUATE THESIS MUTUAL FUND AND A PERFORMANCE ANALYSIS ON TYPE A FUNDS TRADED IN TURKEY BETWEEN THE YEARS 1997 AND 1999 İbrahim Fatih DERELİ Major Branch of Business Social Sciences Institue of Osmangazi University The Adviser: Asc. Prof. Dr. Ünal SAKAR Mutual funds are organized financial intermediaries which employes various financial products. Along with diversification and professional management advantages they offer to investors, they significantly contribute a deeping capital markets. As a result of these benefits, there is a continuosly increasing interest toward mutual funds in Turkey as seen in other parts of the world. Since they are required to compute and publicize their net asset value daily, it is not surprising that mutual funds appear as an attractive subject in study of portfolio performance. In this study a performance analysis on all type A funds of 45, which were being traded in Turkey between years 1997 and 1999, was conducted. The analysis was performed by using one-parameter models. The objective of this analysis was to identify the best performer type among all types of funds and to indicate relative performance of the funds compared to established indices. Moreover, new trends and current structure of mutual funds both in Turkey and the world were examined. Attempts to identify the problems with Turkey's fund market were made; and cosidering these results were presented several suggestions.