Sürdürülebilir rekabet üstünlüğü sağlamada zaman etkenli faaliyet tabanlı maliyetleme ve tarım makinaları sektöründe uygulanabilirlik düzeyinin belirlenmesi üzerine bir araştırma
Time driven activity based costing in providing sustainable competitive advantage and a study on determining the level of applicability in agricultural machinery sector
  1. Tez No: 529639
  2. Yazar: MEHMET BURAK CERAN
  3. Danışmanlar: PROF. BAKİ YILMAZ
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: İşletme, Business Administration
  7. Yıl: 2018
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Selçuk Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İşletme Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: İşletme Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 190
Özet
Bu çalışmanın amacı, modern maliyet muhasebe sistemlerinden olan zaman etkenli faaliyet tabanlı maliyet sisteminin geleneksel maliyet sistemlerine göre farklılıklarını ortaya koyarak tarım makineleri sektöründe uygulanabilirlik düzeyini belirlemektir. Teknolojik gelişmeler neticesinde değişen üretim ortamında, geleneksel maliyet yöntemleri ile ürün maliyetlerinin belirlenmesi, yeterli ve doğru maliyet bilgilerini sağlamakta yetersiz kalmaktadır. Çalışmada, bu kapsamda geliştirilen zaman etkenli faaliyet tabanlı maliyetleme sisteminin doğru maliyet bilgisine ulaşmadaki performansı, tarım makineleri sektöründe belirlenen bir işletmenin mevcut maliyet sistemi ile zaman etkenli faaliyet tabanlı maliyet sisteminin işletmede uygulanması sonucunda ortaya çıkan verilerle belirlenmektedir. Çalışmanın birinci bölümünde, küresel rekabet ortamında sürdürülebilir rekabet üstünlüğü ve maliyet yönetimi konularına değinilmektedir. Modern maliyet sistemlerinden olan faaliyet tabanlı maliyetleme sistemi ikinci, zaman etkenli faaliyet sistemi ise üçüncü bölümde ele alınmaktadır. Dördüncü bölümde, tarım makineleri sektöründe faaliyet gösteren işletmelerin maliyet sistemleri bir anket analizi ile incelenmektedir. Son ve uygulama bölümünde, zaman etkenli faaliyet tabanlı maliyet sistemi, tarım makineleri sektöründe faaliyet gösteren bir işletme üzerinde uygulanmakta ve sonuçları analiz edilmektedir.
Özet (Çeviri)
The aim of this study is to determine the applicability level of time driven activity based cost system in the agricultural machinery sector by revealing this modern cost accounting system's differences from traditional cost systems. In this ever changing production environment resulting from technological advances, the traditional cost systems are proven inadequate to determine the cost of products and provide sufficient and accurate cost information. In this study, the performance of the time driven activity based costing system is determined by the data obtained from the implementation of this system to an enterprise in the agricultural machinery sector which operates under a more traditional costing system. In the first part of the study, sustainable competitive advantage and cost management in a global competitive environment are discussed. The activity based costing system, which is one of the modern cost systems, is discussed in the second section and time driven activity based costing system is discussed in the third chapter. In the fourth chapter, the cost systems of the enterprises operating in the agricultural machinery sector are examined with a survey analysis. In the last and implementation section, the time driven activity based cost system is implemented in a business operating in the agricultural machinery sector and the results are analyzed.