Yetenek yönetiminin sürdürülebilir rekabet üstünlüğüne etkileri: Oel işletmelerine yönelik bir araştırma
The effects of talent management on sustainable competitive advantage: A research on hotel enterpri̇ses
  1. Tez No: 528096
  2. Yazar: CANER İMAMOĞLU
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ SÜLEYMAN AĞRAŞ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Turizm, İşletme, Tourism, Business Administration
  7. Yıl: 2018
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Düzce Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Turizm İşletmeciliği ve Otelcilik Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 111
Özet
Yetenek yönetimi, işletmelere rekabette avantaj sağlamak amacıyla, işletmenin stratejik hedefleri doğrultusunda gereksinim duyduğu, yüksek performans ve potansiyele sahip nitelikli işgücünün işletmeye kazandırılmasıdır. Bunun yanında nitelikli işgücü için gelişim olanaklarının sunulması ve elde tutulmasını kapsayan insan kaynakları yönetimi tarafından belirlenen rollerin ve sorumlulukların getirdiği yeni bir yaklaşımdır. Otel işletmelerinin turizm sektörü içerisinde rekabeti karşılamak, kaynakları daha verimli kullanmak, maliyetleri azaltmak, geleceğe yönelik riskleri azaltmak gibi stratejik hedeflere ulaşmak için yenilikçi olması ve yetenek yönetimi faaliyetlerinden yararlanmaları gerekmektedir. Bu tez çalışmasının amacı, otel işletmelerindeki yetenek yönetiminin otel işletmelerinin sürdürülebilir rekabet üstünlüğü elde etmeleri üzerindeki etkilerini ortaya koymaktır. Araştırma otel işletmeleri özelinde, doğal güzellikleri ve turizm potansiyeli açısından gelişmekte olan, çok sayıda alternatif turizm çeşidinin yapılabildiği Düzce ve Sakarya illerindeki otel işletmelerini kapsamaktadır. Bu çalışmada, araştırma yöntemi olarak nitel araştırma yöntemi tercih edilmiş, veri toplama aracı olarak da görüşme tekniği kullanılmıştır. Araştırma sonuçları, turizm endüstrisinde zaman zaman tartışılan“nitelikli işgücü”ile ilgili sorunlara yetenek yönetimi açısından yeni bir bakış açısı sağladığı gibi, yetenek yönetimi kapsamındaki faaliyetlerin rekabet üstünlüğüne nasıl dönüştürülebileceğine ilişkin de anlamlı katkılar sunmaktadır.
Özet (Çeviri)
Talent management is the ability to operate a qualified workforce with high performance and potential, which the business needs in line with its strategic objectives, in order to gain a competitive edge in business. It is also a new approach brought about by the roles and responsibilities determined by human resources management, including the provision and retention of development opportunities for the qualified workforce. Hotel businesses need to be innovative and utilize talent management activities in order to reach the strategic objectives such as meeting competition within the tourism sector, using resources more efficiently, reducing costs, reducing risks for the future. The aim of this thesis is to demonstrate the influence of hotel management's talent management activities on achieving sustainable competitive advantage of hotel businesses. The research covers hotel enterprises in Düzce and Sakarya provinces where a number of alternative tourism cultures can be made, which are developing in terms of natural beauty and tourism potential. In this study, qualitative research method was preferred as research method and interview technique was used as data collection tool. The results of the research provide a new perspective on talent management issues related to the“qualified workforce”, which is sometimes discussed in the tourism industry, as well as a significant contribution on how talent management activities can be transformed into competitive advantage.