Travmanın insan ilişkileri üzerindeki etkisinin ikinci tekil ve ikinci çoğul şahıs üzerinden dil kullanımına yansıması
Reflection of the effects of trauma on human relationships to language use through second person pronouns
- Tez No: 529642
- Danışmanlar: YRD. DOÇ. ÇİĞDEM KOŞE DEMİRAY
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Psikoloji, Psychology
- Yıl: 2018
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İstanbul Arel Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Psikoloji Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 73
Özet
Bu çalışmada, travmatik deneyimlerin insan ilişkilerinde ikinci tekil ve ikinci çoğul sahış üzerinden dil kullanımına yansıması incelenmiştir. Çalışma için 83'ü kadın 18'i erkek toplam 101 katılımcının travmatik yaşantıları, anlatmış oldukları mutlu ve üzgün hikayeler üzerinden dil kullanımı ele alınmıştır. Katılımcıların dil kullanımına ilişkin sağladığı veriler“Dilbilimsel Analiz ve Sözcük Sayımı (Linguistic Inquiry and Word Count)”yazılımı ile incelenmiştir. Travmatik yaşantılara ilişkin veriler katılımcılara verilen“Travmatik Yaşantılar Ölçeği”ile toplanmıştır. Çalışmada katılımcıların kullandıkları tüm sözel ifadeler çözümlenmiş; sonucunda kendi yaşantılarından bahsederlerken ikinci tekil ve ikinci çoğul şahıs kullanımı arasında anlamlı ilişki bulunmuş ve bu doğrultuda araştırmaya dahil edilmiştir. Araştırmada elde edilen bulgular doğrultusunda, üzgün olduğunu düşündükleri günü paylaşan katılımcıların mutlu olduğunu düşündükleri günü paylaşan katılımcılara göre travma yaşantıları sayısının daha fazla bildirildiği ve kendi yaşantılarından bahsederlerken ikinci tekil ve ikinci çoğul şahıs kullanımının daha fazla olduğu saptanmıştır. Elde edilen bulguların, zamirlerin kullanımının kişilerin psikolojik belirtileri ile ilişkili bir unsur olabileceği ve özellikle travma ile mesafe, genelleme ve empati/hikayeleştirme kavramları arasındaki ilişkinin ele alınmasında kişilerin sen/siz ifadelerini kullanım sıklığı ile paralellik gösterdiği görülmektedir. İlerleyen dönemlerde yapılacak çalışmalar açısından söz konusu bulguların katkı sağlayabileceği düşünülmektedir
Özet (Çeviri)
This study aimed to examine the reflections of usage of language with using pronouns in terms of traumatic experiences. 83 female and 18 male participants reported happy and sad stories by using certain language expressions and filled out“Traumatic Experiences Checklist”. Language expressions were computed with Language Inquiry and Word Count software. All language expressions were computed and usage of“You”were distracted for further analyses with traumatic experiences. Based on the findings of the study, participants shared sad stories including“you”pronouns also reported more traumatic experiences in terms of the number of items. The results also suggested that usage of“you”pronoun can be associated with psychological symptoms of individuals with the relationship between trauma and generalization, distance, and empathy/narrative through language expressions as well as usage of“You”pronouns. Therefore, the current findings can be considered as contributive for further studies.