Uluslararası Hukuk bağlamında terörizmin finansmanının önlenmesi
Preventing the financing of terrorism in the context of International Law
- Tez No: 529643
- Danışmanlar: PROF. DR. ADEM SÖZÜER
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Hukuk, Law
- Yıl: 2018
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İstanbul Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Kamu Hukuku Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 240
Özet
Terörizm, tanımlanması hususunda hâlâ üzerinde uzlaşı sağlanamamış bir kavram ve yüzyıllardır süregelip günümüzde de artarak devam eden bir sorun olarak insanlığın karşısına çıkmaktadır. Bilim ve teknolojideki ilerlemelerin de etkisiyle, küresel ölçekte ve kitlesel olarak gittikçe daha büyük etkiler doğuran terörizmin finansmanı da başlı başına bir sorun teşkil etmektedir. Terörizmin önüne geçmek adına yapılması gereken ilk ve en önemli şey, finanse edilmesini önlemek olacaktır. Bu doğrultuda, gerek uluslararası alanda gerek ulusal ölçekte günümüze kadar birçok girişimde bulunulmuştur. Çalışmamızda da bu yöndeki girişimlerin, hem uluslararası belgeler hem de Türk hukukundaki düzenlemeler bakımından ele alınması amaçlanmıştır. Terörizmin finansmanının önlenmesine yönelik yapılan düzenlemeler, başta bu şekildeki fiillerin suç olarak ihdas edilmesi ve malvarlığının dondurulması tedbiri gelmek üzere ele alınmış, bu kapsamda malvarlığının dondurulması tedbirinin hukukî niteliği tartışılmıştır. Ayrıca söz konusu düzenlemelerde öngörülen hükümlerin uygulamada doğurduğu sonuçların ve sakıncaların ne şekilde olduğu irdelenmiştir.
Özet (Çeviri)
Despite the lack of consensus on what constitutes terrorism, it has increasingly become one of the greatest problems facing mankind for centuries. The financing of terrorism, which has massive impacts on a global scale, is also a problem in itself, affected by the progress in science and technology. The first and most important measure to take to combat against terrorism is to prevent it from being financed. In this direction, many initiatives have been taken in the international arena, as well as on the national scale. The main purpose of this study is to review these initiatives in international area and besides, in the laws of Turkey. More specifically, this study examines all the regulations set out for preventing the financing of terrorism including criminalization the financing of terrorism and in particular the freezing of assets. This study also discusses the legal characteristic of the freezing of assets and the practical implications of the provisions explicated within these regulations.