Toplumdan sanal topluma, değerlerden sanal değerlere, insanın anlam arayışı
From society to virtual society, from values to virtual values, human's search for meaning
  1. Tez No: 529681
  2. Yazar: ÖVGÜ BİNGÖL CEBİR
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. MUTTALİP ÖZCAN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Felsefe, Philosophy
  7. Yıl: 2018
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Maltepe Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Felsefe Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Felsefe Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 181
Özet
Günümüzde bilişim teknolojilerinin yaygın kullanıma ulaşmasıyla siber uzamda toplumsal yaşama alternatif alanlar kurulabildiği algısı oluşmuştur. Araç dolayımlı iletişim biçimleriyle nasıl bir toplum fikrinin oluşabildiğini ve bu algının nedenlerini değerlendirebilmek için antik dönemden günümüze felsefi düşünüşe yön veren filozofların ve teorisyenlerin insan, toplum ve değer kavrayışları incelenmiştir. Antik dönemin siyasal toplum kavramından başlayarak, sosyal medya olarak tanımlanan ve bu çalışmada sanal toplum olarak bahsedilen iletişim ortamlarının insanın değerler dünyası ve anlam arayışı üzerindeki etkileri sorgulanmıştır. Bireylerin, üretilmiş kimlikler ve ilişkilerden oluşan sanal toplumu fizik çevre içinde bulamadıkları alanları ikame etme ihtiyacıyla inşa ettikleri savının tartışıldığı çalışmada, siber uzamdaki toplum ve/veya topluluk kurgusunun insansal olup olmadığı incelenmiştir. Antik dönem, Platon ve Aristoteles'in toplum ve insan görüşleri temelinde ele alınmış, modern dönemde insanın bireye, siyasal toplumun siyasal birlik anlamında topluma dönüşümü; Thomas Hobbes, John Locke, J.J. Rousseau, Immanuel Kant ve J.S. Mill'in görüşleri bağlamında incelenmiştir. Modern dönemin değer anlayışına eleştirel bakış ise bu tezin temel savının oluşumunda büyük katkısı olan Friedrich Nietzsche'nin felsefesi temelinde tartışılmıştır. Günümüze ayrılan ikinci bölümde; Jean Francois Lyotard, Hannah Arendt, Zygmunt Bauman, Jean Baudriallard, Manuel Castells gibi düşünür ve teorisyenlerin görüşleri çerçevesinde; insanın bireyden tüketiciye dönüşümü ve siber uzamda belirsizleşen kimliği incelenerek kamusal alanın yitirilmesi, üretilen gerçeklik, bireyin anlam ve değer arayışı gibi çağdaş ve sanal toplumda gördüğümüz sorunlar açıklanmaya çalışılmıştır.
Özet (Çeviri)
Today, with the widespread use of information technologies, there is a growing perception that an alternative social life can be established on cyber space. To understand how an alternative society can be formed by means of computer mediated communications and to evaluate the causes of this phenomenon, the theories of philosophers and theoreticians on human, society and values who has led the philosophy from the ancient times to the present day have been examined. Starting from the concept of political society in the ancient period, the impacts of the communications environments defined as social media, and referred to as virtual society in this study, on the value systems of human beings as well as their search for meaning has been questioned. In the study which argues that individuals build virtual society which consists of generated identities and relationships through their need to substitute the fields that they can not find in the physical environment, it is examined whether the fiction of society and/or community in the cyber space is humanistic or not. The ancient period was addressed based on Aristotle's and Plato's ideas on human and society whereas the transformation of human into individual and of the political society into society in the sense of political unity in the modern period has been examined within the context of the ideas of Thomas Hobbes, John Locke, JJ Rousseau, Immanuel Kant and J.S. Mill. A critical view on the value understanding of the modern era has been discussed based on Friedrich Nietzsche's philosophy, which contributed greatly to the formation of the basic argument of this thesis. In the second section, which was dedicated to the present day, the transformation of human from individual into consumer and his identity that has become indistinct in the cyber space have been examined based on the ideas of philosophers and theoreticians such as Jean Francois Lyotard, Hannah Arendt, Zygmunt Bauman, Jean Baudriallard and Manuel Castells , and the problems such as the loss of the public sphere, the created reality, the individual's search for meaning and value that we encounter in the contemporary and virtual society have been tried to be explained.