Anonim halk şiirinde bağımlılıklar (inceleme-metin)
Addictions in anonimous folk poetry (examination-text)
- Tez No: 529683
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ AZİZ AYVA
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Türk Dili ve Edebiyatı, Turkish Language and Literature
- Yıl: 2018
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Necmettin Erbakan Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Türk Dili ve Edebiyatı Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Türk Dili ve Edebiyatı Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 448
Özet
Geçmişi çok eskilere dayanan bağımlılık maddelerinin varlığı, zararları bilinen dönemlerden bu yana insanlık için önemli bir sorun teşkil etmektedir. Örnek vermek gerekirse başlangıçta insanların yaralarını tedavi etmede kullanılan afyon sütü, zamanla insanlara sanrılar gösterterek istekleri doğrultusunda onları kullanan Hasan Sabbah gibi bir sorunu ortaya çıkarmıştır. Tarihsel süreçte çeşitli aşamalardan geçerek günümüze kadar ulaşan bağımlılık maddelerinin kullanımı gün geçtikçe artmakta ve bu maddelerin neden olduğu sorunlar toplumu derinden etkilemektedir. Toplumu derinden etkileyen her olgunun bir şekilde halkın irfanının yansıdığı eserleri etkilemesi kaçınılmaz bir durumdur. Anonim türler ise halkın düşünce yapısını, olaylara ve durumlara bakış açısını en iyi şekilde yansıtan ürünleri içinde barındırmaktadır. Yapılan çalışmada bağımlılıkların Türk şiirine ve halk şiirine nasıl yansıdığı genel hatlarıyla incelendikten sonra anonim halk şiirinde bağımlılıklarla ilgili unsurların kullanımı bilimsel bir tasnife tabi tutularak mâni, türkü, ninni, ağıt, tekerleme ve bilmece türleri içerisinde incelenmiştir.
Özet (Çeviri)
Addictive substances which is long known have been a major problem for humanity. To give an instance, opium milk was used to treat people's wounds at the beginning but it showed a problem like Hasan Sabbah who used them in line with their wishes by showing delusions to people in time. The use of addictive substances that have passed through various stages in the historical process has been increasing day by day and the problems caused by these substances affect the society deeply. Every phenomenon that deeply affects the society is reflected in the works of the people. The anonymous species also contains the products that reflect the people's thinking structure, their view of events and situations in the best way. In this study, the reflection of the addictions on Turkish poetry and folk poetry was examined and the content of the elements related to addictions in anonymous folk poetry in mâni, folk song, lullaby, dirge, tongue twister end riddle were classified as scientific.