Konutlarda ısıtma enerji performansının ve iyileştirme potansiyellerinin incelenmesi
Examining the heating energy performance and rehabilitation potentials in housing
  1. Tez No: 529700
  2. Yazar: EMRAH ALTUN
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. NADİR İLTEN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Makine Mühendisliği, Mechanical Engineering
  7. Yıl: 2018
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Balıkesir Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Makine Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 119
Özet
Binalarda enerji savurganlığının önlenmesi, enerji kaynaklarının yaşam standardını ve hizmet kalitesini düşürmeden etkin ve verimli kullanılması, yakıt tüketimini azaltılması, çevrenin korunmasını sağlayacaktır. Ocak 2011 yılında Dünya Bankası tarafından yayınlanan“Türkiye'de Enerji Tasarrufu Potansiyelini Kullanmak”adlı dokümanında, binalarda %20 ila % 50 arasında değişen enerji tasarrufu potansiyeli olduğu belirtilmektedir. Yapılan çalışmada, TS 825 Binalarda Isı Yalıtım Kuralları'na göre 2'nci derece gün bölgesinde bulunan Çanakkale ilinde, örnek seçilen bir bina için farklı yalıtım malzeme cinslerine göre optimum yalıtım kalınlıkları hesaplanmıştır. Optimum yalıtım kalınlıklarının uygulanması ile seçilen binada, yapılacak iyileştirmeler sonucunda, enerji tüketimindeki azalma miktarları, yalıtım maliyetleri, farklı tip yalıtım malzemeleri kalınlıklarına göre yalıtımın geri ödeme süreleri tespit edilmiştir. Uygulaması da gerçekleştirilen örnek binada ve diğer hesaplamalarda İZODER yalıtım programı kullanılmıştır. Çanakkale ili için optimum yalıtım kalınlıkları; dış duvarlarda 6 cm taş yünü, toprağa temas eden yüzeylerde 6 cm XPS (Haddelenmiş polistren köpüğü) ve çatı arasında 12 cm taş yünü (cam yünü) olarak bulunmuştur. Optimum kalınlıktaki yalıtım malzemesi ile yakıt olarak doğalgaz kullanılması durumunda yaklaşık geri ödeme süreleri 4,34 yıl civarında hesaplanmıştır. Yapılan hesaplamalar ve değerlendirmeler sonucunda, derece gün sayısına göre 2'nci bölgede bulunan illerde, binalarda uygulanması gereken yalıtım kalınlıkları hakkında bir kısım önerilerde bulunulmuştur. Böylece; toplumsal kazanç sağlanması, topluma örnek olması ve toplumun bu konuda bilinçlendirilmesi amaçlanmıştır.
Özet (Çeviri)
Preventing energy waste in buildings, using energy resources effectively and efficiently without lowering the quality of life and service quality will reduce fuel consumption and protect the environment. In“Using the Energy Saving Potential in Turkey”published by the World Bank in January 2011, It is reported that buildings have potential in saving energy ranging from %20 to %50. In the study, according to TS 825 Building Thermal Insulation Rules, in the province of Çanakkale, which is located in the 2 nd degree day zone, optimum insulation thicknesses were calculated for a selected building according to different insulation material types. With the application of optimum insulation thicknesses, the selected building, as a result of improvements, the amount of reduction in energy consumption, the insulation costs, the repayment times of the insulation according to the thicknesses of the different types of insulation materials have been determined. İZODER insulation program is used in the sample bin and other calculations that are implemented. Optimum insulation thicknesses for Çanakkale province; 6 cm stone wool on the outer walls, 6 cm XPS (Extruded polystyrene foam) on the surfaces contacting the soil and 12 cm stone wool (glass wool) between the roofs. If natural gas is used as the fuel with the insulation material at the optimum thickness, the approximate repayment period is calculated around 4.34 years. As a result of calculations and evaluations made, some suggestions have been made about the insulation thicknesses that should be applied in the buildings in the districts located in the 2nd zone according to the degree days. In this way providing social gain, being an example of collecting and raising the awareness of the society on this issue are aimed.