Ege Denizi Edremit Körfezi'nde dağılım gösteren sarpa salpa (Linnaeus, 1758) (salpa balığı)'nın bazı biyolojik özelliklerinin araştırılması
Some biological features of the salema fish (Sarpa salpa (Linnaeus, 1758)) population which distribution in the Edremit bay, Aegean Sea
- Tez No: 529701
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ DİLEK TÜRKER, DR. HABİB BAL
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Biyoloji, Biology
- Yıl: 2018
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Balıkesir Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Biyoloji Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 53
Özet
Ege Denizi'nin Edremit Körfezi'nde dağılım gösteren Salpa balığına ait bazı biyolojik özelliklerinin belirlenmesi için Ağustos 2012-Ocak 2014 tarihleri arasında 106 birey örneklenmiştir. Elde edilen örneklerin bulgularına göre türün 12.2-32.4 cm total boy ile 18.62-446.47 g ağırlık aralığında olduğu tespit edilmiştir. Boy-ağırlık ilişkisi erkek, dişi ve tüm bireyler için sırasıyla W=0.0057 TL3.2837, W=0.0073 TL3.2082 ve W=0.0059 TL3.2717olarak belirlenmiştir. 89 adet S. salpa bireyinin otolitleri kullanılarak yaş tayini yapılmış ve yaşların I ila V yaş arasında dağılım gösterdiği tespit edilmiştir. 106 birey için eşey oranlarına bakılmış ve D:E oranın 0.68:1 olduğu bu oran için uygulanan χ2 testi sonucunun 1.87, P>0.05 olduğu bulunmuştur.
Özet (Çeviri)
This study was conducted in order to determine the some features of Salema fish (Sarpa salpa (Linnaeus, 1758)) in Edremit Bay between August 2012 and January 2014. During the study, a total of 106 specimens were investigated from Edremit Bay, Northern Aegean Sea. Total length and weight distribution of inviduals were designated between 12.2-32.4 cm and 18.62-446.47g. The length-weight relationships were determined for males, females and combined sexes as W=0.0057 TL3.2837, W=0.0073 TL3.2082 and W=0.0059 TL3.2717 respectively. Ages of 89 S. salpa individuals have been determined using otoliths and the age stranged from I to V years. The sex ratios for 106 individuals were examined and the F: M ratio was found to be 0.68: 1, and the χ2 test was found to be 1.87, P > 0.05 for this ratio.