Algılanan ebeveyn kabul-red düzeyi ile kendini belirleme arasındaki ilişkide özerklik desteğinin aracı rolü
The effect of perceived parental acceptance-rejection on self determination and the mediating role of autonomy support
  1. Tez No: 529711
  2. Yazar: MELİSSA EVİN AZİZLİ
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ ASİYE YILDIRIM
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Psikoloji, Psychology
  7. Yıl: 2018
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Maltepe Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Psikoloji Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Gelişim Psikolojisi Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 72
Özet
Bu araştırmanın amacı algılanan ebeveyn kabul-reddi ile kendini belirleme arasındaki ilişkide özerklik desteğinin aracı rolünü incelemektir. Çalışmaya 18-28 yaş aralığında 305 kadın, 55 erkek olmak üzere toplam 360 gönüllü katılımcı dahil olmuştur. Katılımcılardan Demografik Bilgi Formu, Ebeveyn Kabul-Red Ölçeği, Anne Baba Algı Ölçeği ve Özerk Benlik Yönetimi Ölçeği kullanılarak veri toplanmıştır. Veri toplama işlemi ilgili üniversitenin farklı bölümlerinde okuyan katılımcılara ders sorumlularından izin alınarak ders saatlerinde ve grup halinde gerçekleştirilmiştir. Genel olarak, hem anne reddinin hem de baba reddinin özerklik desteği ve kendini belirleme ile negatif yönde ilişkili olduğu bulunmuştur. Regresyon analizi sonucunda ebeveyn reddinin (anne ve baba) özerklik desteğini (anne ve baba) yordadığı bulunmuştur. Son olarak, yapılan aracı değişken analizinde ebeveyn kabul-reddi ile kendini belirleme arasındaki ilişkide özerklik desteğinin tam aracı rolü bulunmuştur. Bulgular, ilgili literatür doğrultusunda yorumlanmış, çalışmanın sınırlılıklarına ve gelecekte yapılacak çalışmalara yönelik önerilere yer verilmiştir.
Özet (Çeviri)
The aim of this study is to examine the mediating role of autonomy support in the relationship between perceived parental acceptance-rejection and self-determination. A total of 360 participants, including 305 women and 55 men, were included in the study between 18-28 years of age. Data were collected from the participants by using Demographic Information Form, Parental Acceptance-Rejection Quastionnaire, Perceptions of Parents Scale and Self-Determination Scale. The data collection process was carried out during the class hours and in groups with the permission of the course instructors who participated in different parts of the relevant university. In general, it was found that both maternal rejection and father rejection was negatively associated with autonomy support and self-determination. As a result of regression analysis, it was found that perceived rejection (mother and farther) negatively predicted autonomy support (mother and father). Finally, the results also demonstrated that autonomy support (mother and father) significantly mediated the relationship between perceived rejection and self-determination. The findings were interpreted in the light of the relevant literature, the limitations of the work and recommendations for future work.