Experimental investigation on implementation of thermoelectric modules in a condenser tumble dryer
Termoelektrik soğutma sistemlerinin kondenserli kurutucu makinelerine uygulanabilirliğinin deneysel olarak incelenmesi
  1. Tez No: 529712
  2. Yazar: MURAT ORÇUN KAPLAN
  3. Danışmanlar: PROF. DR. HOJİN AHN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Makine Mühendisliği, Mechanical Engineering
  7. Yıl: 2018
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Yeditepe Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Makine Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 99
Özet
Bu proje ile termoelektrik modüllerin yoğuşturuculu çamaşır kurutma makinesine uygulanarak enerji tüketimi değerinin azaltılması amaçlanmıştır. Bu kapsamda termoelektrik teknolojisi araştırılmış ve termoelektrik modüllerin performansını etkileyen parametreler incelenmiştir. Termoelektrik modüllerin hem sıcak hem soğuk tarafında kullanılmak üzere ısı değiştirici tasarımları yapılmıştır. Ayrıca ısı değiştiricisi deney düzeneği kurularak farklı ısı değiştiricilerin termal özelliklerinin ölçümü gerçekleştirilmiştir. Son olarak termoelektrik modüllerin ve yoğuşturucunun birleştirildiği melez çamaşır kurutma makinesi prototipleri ile erişilen enerji tüketimi değerleri incelenmiştir.
Özet (Çeviri)
The objective of the project is to implement the use of thermoelectric modules in the condenser tumble dryer for the purpose of reduction in specific energy consumption. The thermoelectric technology is surveyed and parameters affecting the performance of thermoelectric modules are examined. Heat exchangers are designed for both hot and cold sides of the thermoelectric modules, and a heatsink testing setup is constructed in order to compare different heat exchanger performances. Finally, the condenser and thermoelectric modules are incorporated into a few prototypes, and the reduction of specific energy consumption is examined.