Oyunlaştırma kavramı üzerine içerik analizi çalışması
A content analysis on gamification concept
  1. Tez No: 529715
  2. Yazar: İSMAİL KUNDURACIOĞLU
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ GÜRHAN DURAK
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
  7. Yıl: 2018
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Balıkesir Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Bilgisayar ve Öğretim Teknolojileri Eğitimi Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 101
Özet
Oyunlarda oyuncuyu kendine bağlayan, motivasyon ve eğlenmeyi sağlayan birçok unsur bulunmaktadır. Eğer oyun dışındaki ortamlara bu unsurları taşıyabilirsek; eğlenceyi, motivasyonu ve bağlılığı da taşıyabiliriz. Bu fikir sonucunda oyun unsurlarının oyun dışındaki ortamlara taşınması anlamına gelen oyunlaştırma kavramı ortaya çıkmıştır. Bu tezde oyunlaştırma kavramı irdeleyerek, konuyla ilgili Türkiye'de şimdiye kadar yapılmış olan yüksek lisans ve doktora tezlerini kapsayan bir içerik analiz çalışması oluşturmak amaçlanmıştır. Konu ile ilgili 34 yüksek lisans, 8 doktora tezi bulunmuş ve çalışmaya dâhil edilmiştir. Ağırlıklı olarak eğitim konusunda çalışmalar olmasına rağmen; iletişim, modelleme, pazarlama gibi konularda da oyunlaştırma uygulamaları görülmüştür. Araştırmada oyunlaştırmanın ana rolde olduğu çalışmalar bulunduğu gibi yardımcı rolde olduğu çalışmalar da bulunmaktadır. Bunun sonucunda tamamen oyunlaştırılmış sistemler yanında oyunlaştırmanın sadece birkaç unsuruyla sisteme dâhil edilerek kullanılabilir olduğu görülmüştür. Araştırmanın sonucunda; oyunlaştırmanın kullanımının motivasyon, tutum ve akademik başarıya olumlu etkileri olduğu görülmüştür.
Özet (Çeviri)
There are many elements in the games that connect the player to him/her self, motivate and make fun. If we can carry these elements in the environment to outside the game; we can also have fun, motivation and commitment. As a result of this idea, the concept of gamification has emerged which means that the elements of the game are moved to the environments outside the game. In this thesis by analyzing the concept of gamification, master's and doctoral theses on gamification those have been made in Turkey were examined. 34 masters and 8 doctoral theses related to the subject were found and included in the study. Despite the fact that they mainly work on education; communication, modeling, marketing, and so on. There are also studies in which the gamification is the main role in the research, and there are studies in which it is in the auxiliary role. As a result that, it has been seen that besides fully used gamification systems, it can be used by being included in the system with only a few elements of gamification. As a result of the research; the use of gamification has been found to have positive effects on motivation, attitude and academic achievement.