Ergenlerde modayı takıp etmem, marka seçimi ve arkadaş ilişkisi: Yıldırım Beyazıt Anadolu Lisesi, Öğretmen Necla Kızılbağ Anadolu Lisesi ve Özel Büyük Kolej örneği
The relationship between following stylish/selection of brand and friends among adolescents choice Yıldırım Beyazıt Anadolu, öğretmen Necla Kızılbağ and Özel Büyük Kolej high school
- Tez No: 529731
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ HALİM ÇAVUŞOĞLU
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Sosyoloji, Sociology
- Yıl: 2018
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Hacettepe Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Sosyoloji Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Sosyoloji Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 145
Özet
Bu araştırmada, 14-17 yaş grubundaki ergenlerin, giysi seçiminde etkili olan unsurları ortaya koymak, giysi satın alma, markaya önem verme durumlarında ve arkadaşlık ilişkilerinde giysilerin etkili olma durumuna ilişkin düşüncelerinde, cinsiyetin, sosyo-ekonomik düzeyin ve yaşın etkili olup olmadığını belirlemek amaçlanmıştır. Araştırma, Ankara ilinde üç lisede öğrenim gören 14-17 yaş grubundaki 450 (225 kız, 225 erkek) ergen üzerinde yapılmıştır. Araştırmada, ergenlerin kendileri ve ebeveynleri hakkındaki bilgiler ile ergenlerin giysi seçiminde etkili olan faktörlere ilişkin bilgiler, araştırmacı tarafından oluşturulan ve uygulanan anket formu ile elde edilmiştir. Araştırmanın sonucunda, ergenlerin, moda takibi ile arkadaş uyumu arasında pozitif bir ilişki olduğu, marka takibi amaçlarında cinsiyetin farklılık yarattığı, akranların giyim tercihleri ile ergenlerin giyim tercihleri arasında sosyo-ekonomik düzey ve yaşın anlamlı farklılık yaratmadığı saptanmıştır.
Özet (Çeviri)
The aim of the present research is to determine whether gender, socio-economic status, and age can be considered as factors affecting 14-17 age group adolescents' clothing selection, their purchases of the products, their attaching importance to brands, and their friendship relations or not. The research was conducted based on questionaires, prepared by the researcher, given to 450 adolescents (225 girls, 225 boys) aged 14-17 who were students in Ankara's three different high schools. The data collected from adolescents' responses were later analysed in terms of the information on adolescents' and their parents to extract factors culminating in adolescents' clothing selection. The results of the study indicated the fact that there is positive relationship between adolescents' fashion adherence and their friendship; gender made a difference in terms of brand following, however, socio-economic status and age did not make a significant difference in adolescents' clothing preferences.