Yakın ilişkide olduğu kişiye karşı ölümcül eyleme geçen yetişkin kadınların ruhsallıklarının ilk nesneyle kurdukları ilişki bağlamında Rorschach testi ile incelenmesi
Assesing the psychology of adult women who engaged in lethal action againist a closely related person with Rorschach test, in the contex of object relations
- Tez No: 529734
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ CEYLİN ÖZCAN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Psikoloji, Psychology
- Yıl: 2018
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İstanbul Arel Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Psikoloji Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Klinik Psikoloji Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 321
Özet
Bu araştırmanın amacı yakınına karşı ölümcül eyleme geçen yetişkin kadınların ilk nesneyle kurdukları ilişkinin yol açtığı psikopatolojik yapılanmanın, bu ölümcül eylemi gerçekleştirmeleriyle bir ilişkisi olup olmadığı, ilişkisi varsa da erken dönem ilişkide yaşanan problemlerin yol açtığı hangi özellikler sebebiyle kişinin bu ölümcül eylemi gerçekleştirdiğinin incelenmesidir. Araştırmanın evrenini Bakırköy, Gebze, Sincan ve İzmir ceza infaz kurumlarında 18-65 yaş arasında; eşini, partnerini, çocuğunu, annesini, babasını ya da kardeşini öldürmek suçundan bulunan 68 kadın oluşturmaktadır. Katılımcıların erken dönem nesne ilişkilerine dair verileri nitel ve nicel yöntemler birlikte kullanılarak toplanmış olup; kişilerin psikopatolojik yapılanmaları ve nesne ilişkileri hakkında fikir veren Psikanalitik Yönelimli Ön Görüşme Formu, Rorschach ve Tematik Algı Testi gibi nitel yöntemlerin yanı sıra yine nesneyle ilişkilenme türü ve buna bağlı olarak gerçekliği değerlendirmedeki zorluğu hakkında bilgi veren Bell Nesne İlişkileri ve Gerçeği Değerlendirme Ölçeği; psikopatolojik yapılanması hakkında bilgi veren Borderline Kişilik Envanteri ve duygu regülâsyonundaki zorlanmaları hakkında fikir veren Duygu Düzenleme Güçlükleri Ölçeği gibi nicel veri toplama yöntemleri kullanılmıştır. Araştırmanın sonucuna göre; yakına karşı ölümcül eyleme geçen yetişkin kadınların erken dönem nesne ilişkilerinde yaşadıkları bir takım problemler nedeniyle öznellik kurulumlarında sakatlanmalar olduğu, bu sakatlanmalar sebebiyle de düşünce gelişimlerinin aksadığı, duygulanımlarının düşünceler tarafından kapsanmakta zorlanıldığı ve tüm bunların simgesel yoldan ifadeye izin veren sembolizasyon kapasitelerinin gelişemeyerek, yetersiz kalmasına yol açtığı tespit edilmiştir. Bu bağlamda kişinin yıkıcı dürtülerinin etkisi altında gelişemeyen düşünce aygıtının yoğun duygulanımsal uyarım karşısında yetersiz kaldığı ve simgesel yolla sembolize etme yetisini yerini daha ilkel olan eylem yoluyla sembolize etmeye bıraktığı düşünülmektedir.
Özet (Çeviri)
The aim of the study is to determine if there is a relationship between the adult womens' first object relations' structure who have been to the fatal action against a close person, and the fatal action. If there's any, to determine which early childhood object relations specifications' are caused to this lethal action is the main purpose of this study. The population of the research is women between the 18-65 ages who have been to fatal action against her spouse, partner, own child, mother, father, brother and stay in the Bakırköy, Gebze, Sincan and İzmir penitentiary institutions. The data for participants' early object relations were collected using qualitative and quantitative methods together. Psychoanalytic Oriented Pre-interview Form, Rorschach and Thematic Perception Test, which give an idea about the psychopathological structures and object relations of the persons, The Bell Object Relations and Reality Assessment Scale to understand type of relation with the object and the difficulty in assessing reality; Borderline Personality Inventory which gives information about the psychopathological structure and Emotional Regulation Difficulty Scale which gives an idea about the difficulties in the regulation of emotion, have been used. According to the results of the research; adult women who have been to fatal action to a close person have number of problems with early childhood object relations caused disruptions in the establishment of subjectivity, and these distruptions lead to lack of thought development, inability of the emotions to be encompassed by the minds which end up to the inability of symbolic capacities to evolve. In this context, it is thought that the device of thought, which is not able to developed under the influence of the destructive forces of the person, is insufficient in the face of intense emotional stimulation and left the symbolizing ability to symbolize itself through more primitive action.