Kadın müdürlerin dönüşümcü liderlik davranışının öğretmenlerin örgütsel bağlılığına etkisinde motivasyonun aracı rolü
The mediating role off motivation women manager's transformational leadership behaviours on influence on organizational commitment off teachers
- Tez No: 529733
- Danışmanlar: DOÇ. DR. MURAT YALÇINTAŞ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Eğitim ve Öğretim, İşletme, Education and Training, Business Administration
- Yıl: 2018
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İstanbul Ticaret Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İşletme Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 89
Özet
Bu çalışmada, dönüşümcü liderlik ile örgütsel bağlılık arasındaki ilişkide motivasyonun aracı rolünün incelenmesi amaçlanmıştır. Bu doğrultuda öncelikle dönüşümcü liderlik, örgütsel bağlılık ve motivasyon kavramları incelenerek konunun kavramsal çerçevesi oluşturulmaya çalışılmıştır. Çalışmanın araştırma kısmında Silivri, Çatalca, Büyükçekmece ve Beylikdüzü ilçelerinde bulunan Milli Eğitim Bakanlığı'na bağlı eğitim kurumlarında görev yapan öğretmenlere hazırlamış olduğumuz anketler uygulanmıştır. Bunlara ek olarak 8 öğretmen 3 müdürle mülakat gerçekleştirilmiştir. Bu çalışma belirtilen bölgelerde sadece kadın müdürler tarafından yönetilen okullara uygulanmıştır. Toplanan veriler SPSS programı üzerinde değerlendirmeye alınmıştır. Araştırmanın sonucu olarak dönüşümcü liderlik davranışı gösteren okul müdürlerinin, öğretmenlerin örgütsel bağlılığına etkisi anlamlı bulunmuştur. Buna ek olarak motivasyonun bu iki değişken arasında anlamlı bir etkiye sahip olup aracılık etkisinin var olduğu görülmüştür.
Özet (Çeviri)
In this study, it was aimed to investigate the mediating role of motivation on the relationship between transformational leadership and organizational commitment. In this context, firstly the concepts of transformational leadership, organizational commitment and motivation were examined and conceptual framework of the study was tried to be established. In the research part of the study, questionnaires that we prepared were applied to teachers working in educational institutions in Beylikdüzü, Büyükçekmece, Çatalca and Silivri which are affiliated to the Ministry of National Education. In addition, face-to-face interviews were conducted with 8 teachers and 3 headmasters. This study has only been applied in the schools which are managed by female headmasters in the specified districts. SPSS program was used in the analysis of collected data. As a result of this study, headmasters who showed a transformational leadership behavior were found to have a significant effect on teachers' organizational commitment. In addition, it was observed that motivation has a significant effect on these two variables and it has a mediator effect.