Alopesi Areata ile depresyon ilişkisi
The relationship between Alopecia Areata and depression
  1. Tez No: 529778
  2. Yazar: IŞINSU ERBUDAK
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ NESLİHAN ZABCI
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Psikoloji, Psychology
  7. Yıl: 2018
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Maltepe Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Psikoloji Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 89
Özet
Alopesi Areata, çoğunlukla saçlı deride olmak üzere vücudun kıllı bölgelerinde görülen, alevlenme ve remisyonlarla seyreden kıl kaybıdır. Hastalığın sebebi tam olarak bilinmemekle birlikte, otoimmünite, çevresel ve ruhsal faktörlerin tetikleyiciliği üzerine araştırmalar yapılmaktadır. Bu çalışmanın amacı, Alopesi Areata ile depresyon arasındaki ilişkinin erken dönem nesne ilişkileri bağlamında psikanalitik kuramdan yararlanılarak araştırılmasıdır. Araştırmaya 30 kişi katılmıştır. Araştırma grubu, Alopesi Areata tanısı almış, yaşları 20-39 arasında değişen 15 yetişkin gönüllü hastadan oluşmaktadır. Araştırmanın kontrol grubu eğitim düzeyi ve cinsiyet değişkenleri araştırma grubuna eşit olacak şekilde oluşturulmuştur. Katılımcılarla psikanalitik yönelimli bir ön görüşme yapılmış, ardından Rorschach testi ve Beck Depresyon Envanteri kullanılmıştır. Elde edilen veriler Mann Whitney U testi kullanılarak karşılaştırılmıştır.
Özet (Çeviri)
Alopecia Areata is a loss of hair seen with exacerbations and remissions, seen in the hairy patches of the body, and mostly on the scalp. Although the cause of the disease is not fully known, research is being conducted on the triggering of autoimmunity, environmental and psychological factors. The aim of this study is to investigate the relationship between Alopecia Areata and depression using psychoanalytic theory in the context of early object relations. 30 people participated in the research. The research group consisted of 15 adult volunteer patients, aged 20-39 years, who were diagnosed as Alopecia Areata. The control group of the study was designed to be equal in terms of education level and gender. A psychoanalytic preliminary interview was conducted with the participants, followed by the Rorschach test and the Beck Depression Inventory. The obtained data were compared using the Mann Whitney U test.