Çocukluk çağı travmatik yaşantılarının veyaşam olaylarının alopesi areata ile ilişkisi
The impact role of childhood traumas and life events in patients with alopecia aerate and psoriasis
  1. Tez No: 735952
  2. Yazar: İSMAİL VOLKAN ŞAHİNER
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. NİLGÜN TAŞKINTUNA
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Psikiyatri, Psychiatry
  7. Yıl: 2010
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Başkent Üniversitesi
  10. Enstitü: Tıp Fakültesi
  11. Ana Bilim Dalı: Psikiyatri Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 74
Özet
Literatürde anksiyete ve depresyon gibi psikiyatrik eş tanılara yol açtığı iddia edilen alopesi areatanın (AA), stresli yaşam olayları ve özellikle çocukluk çağında geçirilen travmalarla yakından ilişkili olduğu öne sürülmüştür. Çocukluk çağı travmaları ve yaşam olaylarının AA ile ilişkisine dair çalışmalar sınırlı sayıdadır ve çelişkili sonuçlar içermektedir. Bu çalışmanın amacı AA hastalarını, kontrol grupları olarak psöriyazis hastaları ve sağlıklı bireylerle sosyodemografik veriler, yaşam olayları, çocukluk çağı travmaları, anksiyete ve depresyon düzeyleri açısından karşılaştırmak ve literatürde AA'yla ilişkilendirilen yaşam olayları ve çocukluk çağı travmalarının gruplar arasında farklı olup olmadığını araştırmaktır. Başkent Üniversitesi Dermatoloji Polikliniğine başvuran AA tanısı konulan 41 birey; psöriyazis tanısı konulan 31 birey ve bilinen ruhsal ve fiziksel hastalığı olmayan, CIDI ile herhangi bir ruhsal bozukluk saptanmayan, yaş, cinsiyet ve eğitim durumu eşleştirilmiş 50 birey sosyodemografik veriler, yaşam olayları, çocukluk çağı travmaları, anksiyete ve depresyon düzeyleri açısından karşılaştırıldı. Katılımcılar sosyodemografik ve klinik bilgi formu, CIDI (Anksiyete Bozuklukları ve Depresyon bölümü), Çocukluk Çağı Örselenme Yaşantıları Ölçeği ve Yaşam Olayları Listesi Beck Anksiyete Ölçeği ve Beck Depresyon Ölçeği ile değerlendirildi. Sonuç olarak çocukluk çağı travmalarının, stresli yaşam olaylarının, anksiyete bozukluğu ve depresyon görülme oranlarının ve şiddetinin AA grubunda sağlıklı kontrol grubundan anlamlı derecede yüksek olduğu, fakat psöriyazis grubuyla AA grubu arasında anlamlı bir fark bulunmadığı saptanmıştır.
Özet (Çeviri)
Alopecia areata (AA) causes pyschiatric comorbidity as anxiety disorder and major depression, and some investigators believe that it is associated with stressfull life events and childhood traumatic events. The studies about both childhood traumatic events and stressful life events are limited and their results are conflicting. The aim of this study is to compare AA patients with control groups consisted of psoriasis patients and healthy individuals in means of social demographic data, life events, childhood travma, anxiety and depression scores. We investigated whether the stressful life events and the childhood traumatic events related with AA in the literature differ among AA patients, psoriasis patients, and the healthy individuals. Forty-one patients with the diagnosis of AA and thirty-one psoriasis patients who were seen at the Department of Dermatology Outpatient Clinic, Baskent University and fifty healthy individuals without any psychiatric diagnosis according to CIDI were matched with respect to their ages, sex, educational status were compared in means of social demographic data, life events, childhood travma, anxiety and depression scores. Each group completed the Childhood Traumatic Events Checklist, the Life Events Checklist, the Beck Depression Inventory, the Beck Anxiety Inventory, the CIDI (anxiety and depression parts) and the sociodemographic data questionnaire. Our results indicated that the rate of the childhood traumatic events, the stressful life events, the rate and severity of anxiety and depression were significantly higher in AA patients than healthy controls but there were no significant difference between AA and psoriasis patients.