Avrupa Birliği ilkeleri çerçevesinde spor federasyonlarında iyi yönetişimin uygulanabilirliği
Applicability of good governance in sports federations by the European Union principles
- Tez No: 529801
- Danışmanlar: DOÇ. DR. MUSTAFA YAŞAR ŞAHİN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Spor, Sports
- Yıl: 2018
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Gazi Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Spor Yöneticiliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 157
Özet
Bu araştırmada, Avrupa Birliği tarafından katılım, şeffaflık, hesap verebilirlik, temsilde adalet ve hukukun üstünlüğü olarak belirlenen iyi yönetişim ilkelerinin, Türkiye'deki spor federasyonlarındaki mevcut uygulamalar, prensip ve politikalardaki uygulanabilirliğinin, Federasyon Başkanları ile görüşülerek tespiti amaçlanmıştır. Tematik derleme deseninin kullanıldığı çalışmada literatüre dayalı Detaylı Kaynak Taraması metodundan faydalanılmıştır. Araştırma kapsamında ayrıca iyi yönetişimin yaygınlaştırılmasına yönelik AB komisyon ve parlamento kararları ve AB finansörlüğü ile desteklenen projeler incelenmiştir. Araştırma verilerinin elde edilmesinde nitel araştırma yöntemlerinden görüşme tekniği kullanılmıştır. Araştırma verileri 14 Federasyon Başkanına uygulanan“Avrupa Birliği İlkeleri Çerçevesinde Spor Federasyonlarında İyi Yönetişimin Uygulanabilirliği”görüşme formu ile elde edilmiştir. Elde edilen verilere uygulanan içerik analizi sonucu ortaya çıkan bulgular göstermiştir ki; federasyonların sporun tüm paydaşlarını yönetim süreçlerine dâhil ederek katılımı arttırıcı çalışmalar yapması ve aynı zamanda karar alma pozisyonlarında tam bir cinsiyet dengesi sağlaması gerektiği, milli takım oyuncu seçmelerinin objektif kriterlerle yapılmasının önemi, bütçe aktarımlarının gerçekçi olmadığı, yönetimde şeffaflığın yerleşmesi için yapılması gereken çalışmalar olduğu tespit edilmiştir. Bu durumda, Türkiye'nin devam eden Avrupa Birliği üyelik süreci açısından ve Türkiye'deki spor federasyonlarının çatı örgüt olarak Avrupa'daki birliklere bağlı olmasından dolayı hem kamu yönetimi hem de spor yönetiminde iyi yönetişim ilkelerinin Türkiye'de uygulamaya geçirilmesi uzun bir süredir Avrupa'nın gündeminde olan sporda iyi yönetişim uygulamalarının ve belirlediği iyi yönetişim ilkelerinin Türkiye'deki spor yapılanmasına adapte edilmesi, Türk sporunun geleceği açısından önem arz etmektedir. Anahtar Kelimeler : Spor Federasyonları, İyi Yönetişim, Avrupa Birliği
Özet (Çeviri)
The aim of this study was to examine the applicability of good governance principles in Turkish Sports Federations by discussing with the presidents of the federations. Thematic compilation pattern was used in this study. ın addition, EU Commission and Parliamentary decisions to promote good governance and projects supported by EU sponsorship were examined. Data interview technique was used in qualitative research methods. Research data were obtained by the interview form of“Applicability of Good Governance in Sports Federations Under the European Union Principles”applied to the President of the Federations. The results of the content analysis applied to the data showed that; it is determined that federations should carry out activities to increase participation by including all the stakeholders of the sport in the management processes and at the same time provide a full gender balance in decision-making positions, the importance of making the national team player selections with objective criteria, the budget transfers are not realistic and the works to be done in order to establish transparency in management. Therefore, due to Turkey's European Union accession process and membership in the European federations to adapt the principles of good governance in sport management in Turkey is important for the future of Turkish sports. Anahtar Kelimeler : Spor Federasyonları, İyi Yönetişim, Avrupa Birliği