Tıp fakültesi öğrencilerinin meme maketi ve standart hasta uygulamaları ile meme muayenesi becerilerinin geliştirilmesi
Tip fakültesi öğrencilerinin meme maketi ve standart hasta uygulamalari ile meme muayenesi becerilerinin geliştirilmesi
  1. Tez No: 529800
  2. Yazar: ASLI TÜRKÖZEN
  3. Danışmanlar: PROF. DR. YEŞİM ŞENOL
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Sağlık Eğitimi, Health Education
  7. Yıl: 2018
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Akdeniz Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Tıp Eğitimi Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 61
Özet
Amaç: Tıp Fakültesi dönem 3 öğrencileriyle gerçekleştirilen meme maketi ve standart hasta uygulamaları ile meme muayenesi becerilerini geliştirmek amaçlanmıştır. Bu çalışmada öğrencilerin standart hasta uygulamasında hastayı karşılama, hastalık hikayesi alma, etkili iletişim kurma ve kötü haber verme becerisini deneyimlemeleri hedeflenmiştir. Uygulama öncesi ve sonrasında öğrencilere meme kanseri ve kötü haber verme ile ilgili bilgi, beceri ve tutum düzeylerini ölçen anket uygulanarak, öğrencilerin bilgi seviyesi değişiklikleri değerlendirmek amaçlanmıştır. Yöntem: Çalışma 2017-2018 eğitim döneminde mesleksel beceri uygulamaları içerisinde yer alan standart hasta uygulamalarında gerçekleştirilmiştir. Uygulamanın içeriği standart hastadan hastalık hikayesi alma ve meme maketi üzerinde“klinik meme muayene”becerisinin geliştirme ve muayene sonucunun hastaya bilgi verilmesinden oluşmaktadır. Uygulama öncesi tüm öğrencilere konu hakkında kuramsal bilgi aktarılmış ve klinik meme muayenesi konusunda öğrenim rehberiyle uygulama yaptırılmıştır. Uygulamalara katılan 406 öğrenciden alınan anketlerin öntest- sontest sonuçları ve standart hasta uygulaması geribildirim formu değerlendirilmiştir.
Özet (Çeviri)
Objective: The aim of this course is to improve breast examination skills by using breast model and standard patient applications performed with 3 students of Faculty of Medicine. In this study, it is aimed that the students will be able to meet the patient in the standard patient practice, get a history of disease, communicate effectively and communicate badly. The aim of this study was to evaluate the knowledge level of the students by applying a questionnaire that measures knowledge, skill and attitude levels related to breast cancer and bad news. Method: The study was carried out in the standard patient practices included in the occupational skills applications during the 2017-2018 education period. The content of the application consists of obtaining the disease history from the standard patient and developing 'the clinical breast examination' meme skill on the breast model and informing the patient of the examination result. Before the application, all the students were given theoretical information about the subject and the application was made with the study guide on clinical breast examination. Pre-test and post-test results of the questionnaires from 406 students were evaluated and the standard patient application feedback form was evaluated.