Konsekütif ekzotropyalı olgularda klinik ve cerrahi bulguların değerlendirilmesi
Evaluation of clinical and surgical findings in patients with consecutive exotropia
  1. Tez No: 529802
  2. Yazar: KEMAL GÜLTEKİN
  3. Danışmanlar: PROF. DR. DENİZ SOMER
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Göz Hastalıkları, Eye Diseases
  7. Yıl: 2018
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Sağlık Bilimleri Üniversitesi
  10. Enstitü: Ankara Eğitim ve Araştırma Hastanesi
  11. Ana Bilim Dalı: Göz Hastalıkları Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 53
Özet
AMAÇ:Kliniğimizde çocukluk çağı veya erişkin dönemde ezotropya nedeniyle cerrahi uygulanmış ve cerrahi sonrası konsekütif ekzotropya gelişmiş,ayrıca aynı nedenlerle dış merkezlerde uygulanmış cerrahi girişim sonrası gelişmiş konsekütif ekzotropya ile kliniğimize başvurmuş olgularda klinik bulguları, risk faktörlerini, yapılan cerrahi yöntemin etkilerini ve cerrahi sonrası klinik bulguları değerlendirmek. GEREÇ ve YÖNTEM: Sağlık Bilimleri Üniversitesi Ankara Sağlık Uygulama ve Araştırma Merkezi Göz Hastalıkları Kliniği Şaşılık Bölümü'nde Mayıs 1993-Mayıs 2017 tarihleri arasında konsekütif ekzotropya tanısı ile takip ve tedavisi yapılan 175 hastanın dosyası retrospektif olarak incelendi. Çocukluk döneminde ezotropya nedeniyle medial rektus (MR) geriletmesi uygulanmış (birlikte lateral rektus rezeksiyonu uygulanmış ya da uygulanmamış) olgulardan daha sonra primer pozisyonda >10 prizm dioptri (PD) ekzotropya gelişmiş olanlar çalışma kapsamına alındı. Ekzotropyanın ezotropya cerrahi girişimi olmaksızın geliştiği olgular, daha önce rekürren konsekütif ekzotropya için cerrahi uygulanmış hastalar, postoperatif takip süresi
Özet (Çeviri)
PURPOSE:To evaluate risk factors, effects of the varied surgical methods and clinical findings after surgery among patients who had previously undergone surgery due to esotropia and developed consecutive exotropiain our clinic or those who applied to our clinic with consecutive exotropia after surgical intervention applied in external centers for the same reasons. MATERIAL and METHODS: Between May 1993 and May 2017, 175 patients with consecutive exotropia who were followed up and treated in our clinic were evaluated retrospectively. Patients who had undergone medial rectus recession (with or without lateral rectus recession) due to esotropia in childhood and those who later developed >10 PD exotropia in the primary position were included in the study. Patients who developed exotropia without previous surgical intervention who previously had undergone surgery for recurrent consecutive exotropia, whose follow up time were