Soğuk savaş sonrasında NATO'nun güvenlik anlayışının dönüşümü ve pasifik'te değişen dengelerin NATO'nun güvenlik stratejisine muhtemel etkileri
Post-cold war transformation of NATO security concept and impacts of the imbalance in Pacific on NATO's security strategy
- Tez No: 529824
- Danışmanlar: DOÇ. DR. BUKET ÖNAL
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Uluslararası İlişkiler, International Relations
- Yıl: 2018
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Kocaeli Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Uluslararası İlişkiler Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Uluslararası İlişkiler Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 216
Özet
Soğuk Savaş'ın sona ermesiyle birlikte iki kutuplu dünya düzeni tek süper güç ABD'nin liderliğini yaptığı tek kutuplu bir hâl almıştır. Bu durum yaklaşık 10 sene kadar sürebilmiş, bu süre içinde Batı Bloku, NATO ve Avrupa Birliği'nin başını çektiği bir genişleme periyodu yaşamıştır. Varlığının kısa bir süre sorgulandığı bu dönemden NATO güçlenerek çıkmış ve Soğuk Savaş süresince yürüttüğü savunmaya dayalı stratejisini değiştirerek güvenliğe dayalı bir yapıya doğru evrilmiştir. 2000'li yılların başından itibaren Rusya'nın tekrar dünya siyasetinde ağırlığını hissettirmeye başlaması ve bilhassa Çin'in ekonomik olarak güç kazanması uluslararası siyasetin dengelerini değiştirmeye başlamıştır. Çin'in 2030 yılına varmadan dünyanın en büyük ekonomisine sahip olması beklenmekte ve yeni bir güç odağı olarak karşımıza çıkmaktadır. Dünyanın hâlihazırdaki en güçlü devleti pozisyonunda bulunan ABD bu gelişmeleri yakından takip etmekte ve kaçınılmaz gördüğü bu değişimi kendi kontrolü altında gerçekleştirmek istemektedir. Her değişim sancılı gerçekleşir ve dünya güç dengesinde gerçekleşmesi beklenen böylesi büyük bir değişimi bir depreme benzetirsek büyük bir fayın kırılması ile ortaya çıkacak enerji büyüklüğünün ABD ve Çin de dâhil olmak üzere bütün dünyada çok yıkıcı bir etki yaratacağı bütün tarafların tespit ettiği bir husustur. Bu nedenle her iki taraf da ortaya çıkacak enerjinin kademeli sarsıntılarla atlatılması için gayret gösterme eğilimi içinde görülmektedir. ABD'nin dış politikasındaki değişiklikler kuşkusuz NATO'nun stratejilerini de derinden etkilemektedir. Bu çalışmada genelde küresel çapta özelde ise Asya-Pasifik bölgesinde ABD ile Çin arasındaki bu rekabetin Avrupa Güvenliği ve NATO'nun stratejilerine muhtemel etkileri irdelenecektir.
Özet (Çeviri)
With the end of the Cold War, the bipolar world order has become a monopolar one which the only superpower the United States has led. This could last for up to 10 years. During this time, the Western Bloc has undergone a period of expansion led by NATO and the European Union. NATO has survived this period that its existence was questioned and evolved into a security-based structure by changing its defense-based strategy. Since the beginning of the 2000s, Russia has put its weight again in world politics, and especially China's economic growth has begun to change the balance of international politics. It is anticipated that China will have the largest economy in the world before 2030 and is emerging as a new power center. The US, which is currently the most powerful state in the world, closely follows these developments and wants to realize this inevitable change under its control. Every change occurs challengingly. If we compare this great change that is expected to happen in the world power balance to an earthquake, the magnitude of the energy that will emerge when a major fault line breaks will have very destructive effects all over the world, including the US and China. For this reason, both sides endeavor to overcome the energy that will emerge with small shocks. The changes in US foreign policy influence NATO's strategies deeply. This study will explore the possible effects of this competition on European security and NATO's strategies.