Otoimmun hemolitik anemilerin steroid ve steroid dışı tedavilere yanıtının değerlendirilmesi
Evaluation of the response of Autoimmune Hemolytic Anemia to steroid and non-steroidal therapies
- Tez No: 529835
- Danışmanlar: PROF. DR. SALİH AKSU, PROF. DR. İBRAHİM CELALETTİN HAZNEDAROĞLU
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Hematoloji, Hematology
- Yıl: 2018
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Hacettepe Üniversitesi
- Enstitü: Tıp Fakültesi
- Ana Bilim Dalı: İç Hastalıkları Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Hematoloji Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 59
Özet
Giriş ve Amaç: Otoimmun hemolitik anemi (OİHA), hastanın kendi eritrositlerine karşı antikor üretmesi sonucunda, eritrositlerin parçalanması ve anemi ile karakterize bir hastalıktır. OİHA soğuk ve sıcak tiplere ayrılır.Etyolojisine göre idiyopatik ve sekonder olarak sınıflandırılır.Tedavisinde steroidler ilk tercih ilaçlardır.Yanıtsız ve ya sonradan nüks gelişen vakalarda alternatif ajanlar ve ya splenektomi kullanılıyor. Gereç ve Yöntemler: Çalışma gözlemsel, retrospektif bir kohort çalışma olarak 2010 - 2017 yılları arasında tüm nedenlere bağlı direkt Coombs testi pozitif olan Otoimmun hemolitik anemili hastalar dahil edildi. Araştırmaya dahil edilme kriterleri 18 ve üzeri yaş, otoimmun hemolitik anemi tanısı kesinleşen (direkt Coombs testi + olan ), steroid tedavisi alan, steroide yanıtsız olup sekonder ilaç kullanan, ve tedavi amaçlı splenektomi olan hastalar olarak değerlendirildi. Steroide ve diğer tedavilere tam yanıt (CR) tedavi başlandıktan sonraki 3 ay içinde Hb > 12 gr/dl, hemoliz markerlerinin normalleşmesi, kısmi yanıt ise Hb 10-12 gr/dl, hemoliz markerlerinin normalleşmesi olarak tanımlandı. Bulgular: Araştırma popülasyonu sıcak tip OİHA olan 68 hasta (%95,8) ve soğuk tip OİHA olan 3 hasta (%4,2) olmak üzere 71 hastadan oluştu. Hastaların %42,3' ü erkek olup ortalama yaş 52,7±17,1 yıldı. Hastaların %35,2'sinde (n:25) steroid tedavisine yanıt gözlenmedi.
Özet (Çeviri)
İntraduction and Purpose: Autoimmun hemolytic anemia , as a result of patient produce antibodies against its own erythrocytes and anemia is a disease characterized by the breakdown of erythrocytes. OİHA is divided into cold and hot types. İt is classified as idiophatic and secondary according to its etiology. Steroids are the first-choice drugs to treat. Alternating agents or splenectomy are used in cases with unresponsive or recurrence. Patients and Methods: This study is a retrospective cohort study included patients with autoimmune hemolytic anemia with positive Coombs test positive for all causes between 2010 and 2017. Criteria for inclusion in the study were those aged 18 and over, who were diagnosed with OİHA ( with direct Coombs test + ), received steroid therapy, were not responding to steroids, were on secondary medications and were treated with splenectomy.Complete response to steroid and other treatments (CR) was defined as normalization of Hb>12 g/dl , hemolysis markers , and partial response Hb 10-12 g/dl , normalitazion of hemolysis markers within 3 months treatment. Results: The study population consisted of 68 patients (95.8%) with hot type OİHA and 3 patients (4.2%) with cold type OİHA. 42.3% of the patients were male and the mean age was 52.7 ± 17.1 years. 35.2% (n: 25) of the patients did not respond to steroid treatment.