Kamu kesiminde hizmet alımında dış kaynaklardan yararlanma: Emniyet Genel Müdürlüğü örneği
Outsourcing services in the public sector: A sample of the General Directorate of Security
- Tez No: 529837
- Danışmanlar: DOÇ. DR. ŞENOL YAPRAK
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Kamu Yönetimi, İşletme, Public Administration, Business Administration
- Yıl: 2018
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Polis Akademisi
- Enstitü: Güvenlik Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Güvenlik Stratejileri ve Yönetimi Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 121
Özet
Devletin temel görevlerinden birisi olan güvenliği sağlama ve sürdürme vazifesini yerine getiren Emniyet Genel Müdürlüğü merkez ve taşra teşkilatı şeklinde yapılandırılmıştır. Emniyet Genel Müdürlüğünün üstlendiği görevleri başarılı ve etkin bir şekilde yapabilmesi için personel, araç-gereç ve donanım bakımından günün koşullarına göre yeterli düzeyde bulunması gerekmektedir. Bu seviyeye ulaşılması için de mali kaynaklara ihtiyaç duyulmaktadır. Kamu kesimi mali idare sisteminin esasını oluşturan 5018 sayılı Kamu Mali Yönetimi ve Kontrol Kanunu çerçevesinde Emniyet Genel Müdürlüğü de, diğer kamu kurum ve kuruluşları gibi kendisine ayrılan ödeneği reel ve rasyonel ölçülerde kullanmaktadır. Hızla gelişen ve değişen teknoloji, sosyal ve ekonomik şartlar devlet birimlerini üçüncü şahıslardan hizmet satın almaya yöneltmiştir. İşte bu çalışmanın amacı olarak, Emniyet Genel Müdürlüğünün dışarıdan hizmet satın alımında dış kaynaklardan yararlanma ve bunun nedenleri konu edilmiş, hizmet alımına yönelten etkenler irdelenmiştir.
Özet (Çeviri)
The General Directorate of Security, responsible for providing and maintaining the security which is one of the primary duties of the state, is structured as a central and provincial organization. In order to carry out the duties undertaken by the General Directorate of Security successfully and effectively, it is necessary to be in sufficient level with regard to personnel, tools and equipment according to the today's conditions. Financial resources are also needed to reach this level. Within the frame of the Public Financial Management and Control Law No. 5018, which is the basis of the public sector financial administration system, the General Directorate of Security uses the allocated funds under real and rational measures like other public institutions and organizations. Rapidly developing and changing technological, social and economic conditions have led government departments to purchase services from third parties. As the purpose of this study is to examine the reasons of outsourcing in the procurement of services from abroad and the factors leading to the service acquisition in the General Directorate of Security.