Nevşehir Tatlarin yeraltı şehri
Nevsehir Tatlarin underground city
  1. Tez No: 529838
  2. Yazar: BERNA KILIÇ
  3. Danışmanlar: PROF. DR. HALDUN ÖZKAN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Sanat Tarihi, Art History
  7. Yıl: 2018
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Atatürk Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Sanat Tarihi Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 282
Özet
Kapadokya, tarihi ile birçok kültüre ev sahipliği yapmıştır. Hıristiyanlık öncesi dönemi, Hıristiyanlığın ortaya çıktığı ve geliştiği dönem ve İslamiyet dönemlerine ait bölgede sanat eserleri bulunmaktadır. Bölgenin mimari yapısı coğrafi yapının sunmuş olduğu özelliklerle şekillenmiştir. Yerüstündeki göz alıcı mimarisi ve yeraltındaki gizemli yeraltı şehirleri ile bölgenin kimliğini oluşturmuştur. Hıristiyanlığın ortaya çıktığı yıllar bu dine mensup olan insanlar için oldukça zorlu geçmiştir. Hıristiyanlığın yayılması için Kapadokyalı Azizler tarafından dinsel hareket başlatılmıştır. Yeraltı şehirleri, Hıristiyanlığın yayılmasına hız kazandırmıştır. Yeraltı şehirlerinin tam olarak kimler tarafından yapıldığı bilinmemekle beraber Hititlerin yeraltı şehirlerinin yapımında rol aldığı düşünülmektedir. Yeraltı şehirleri Roma ve Bizans dönemlerinde daha da geliştirilmiştir. Bölge Türklerin eline geçmesi ile yeraltı şehirleri kapatılmış ve varlıkları unutulmuştur. Günümüzde Kapadokya sınırları içerisinde olan Niğde'de 35, Kayseri'de 25, Aksaray'da 46, Kırşehir'de 5, Yozgat'ta 4, Nevşehir'de ise 60, olmak üzere toplam 176 yeraltı yerleşiminin olduğu tahmin edilmektedir. Günümüzde yeraltı şehirlerinden çok azı ziyarete açıktır. Ziyarete açık olan yeraltı şehirleri arasında Tatlarin Yeraltı Şehri'de bulunmaktadır. İki katlı olan yeraltı şehrinin birimleri mezar odası, tuvalet, mutfak/erzak deposu, zindan, iki kilisesi, su kuyusu ve ahırı bulunmaktadır. Yeraltı şehrinin büyük ve ferah olmasından dolayı manastır ya da garnizon olabileceği düşünülmektedir.
Özet (Çeviri)
Cappadocia has hosted many cultures in its history. There are works of art in Cappadocia belonging to before the Christian period, the period in which Christianity has emerged and developed and the periods of Islam. The architectural structure of the region was shaped by the features of the geographical structure. It has created the identity of the region with spectacular architecture above the surface of the ground and mysterious underground cities underground. In the years that Christianity has emerged, people who followed the religion went through a difficult phase. For this reason, religious movement was started by Saints from Cappadocia for the spread of Christianity. The underground cities have accelerated the spread of Christianity. It is not known exactly who the underground cities were built by and people think that they who were built the underground cities, played a role in the building of the underground cities of the Hittites. Furthermore, the underground cities were further improved in the Roman and Byzantine periods. When the region was occupied by Turkish people, the underground cities were closed down and their entity was forgotten. At the present day, it is estimated that there are a total of 176 underground cities. According to estimates, in Niğde where is within the boundaries of Cappadocia, has 35 underground cities, Kayseri has 25 underground cities, Aksaray has 46 underground cities, Kırşehir has 5 underground cities, Yozgat has 4 underground cities and Nevşehir has 60 underground cities. Today, very few of the underground cities are open to visit. Among the underground cities which are open to visitors, is underground city of Tatların. The underground city which has two layered has departments which are grave room, toilet, kitchen/food depot, dungeon, two churches, water well and barn. The underground city is thought to be a monastery or a garrison because the underground city is large and spacious.