An integrated approach based on anp, dematel and electre methodologies for personnel selection and an application in industry
Personel seçiminde analitik ağ süreci, dematel ve electre yöntemlerine dayalı bütünleşik bir yaklaşım ve endüstride bir uygulama
- Tez No: 529845
- Danışmanlar: DOÇ. DR. HÜSEYİN SELÇUK KILIÇ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Endüstri ve Endüstri Mühendisliği, Industrial and Industrial Engineering
- Yıl: 2018
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Marmara Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Endüstri Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Endüstri Mühendisliği Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 160
Özet
Organizasyon hedeflerinde kaliteli işgücü önemli bir değer olduğundan personel seçimi şirketler için önemli bir konudur. Personel seçimi, en uygun personeli seçerek organizasyon taleplerine ulaşmayı amaçlayan ve işe alımdan sorumlu olan 'İnsan Kaynakları' disiplininin alt koludur. Personel seçimi, belirli bir meslek pozisyonu için çoklu kriterler bulunması sebebiyle 'Çok Kriterli Karar Verme' problemi olarak düşünülür. Personel seçimi problemlerinin yapısında hem niteliksel hem niceliksel kriterler bulunur. Bu nedenle, 'Çok Kriterli Karar Verme' yöntemleri, personel seçimi problemlerinin çok kriterli yapısıyla başa çıkabilmek için en iyi yöntemlerden biridir. Bu tez çalışmasında, öncelikle DEMATEL yöntemi kulanılarak, bir şirketin mühendislik pozisyonu kriterlerinin ağ ilişki haritası belirlenmiştir. İkinci olarak, bu ağ ilişki haritası Analitik Ağ Süreci yöntemine veri olarak kullanılmıştır. Analitik Ağ Süreci yöntemini uygulamak için, Superdecisions Yazılımı kullanılmış ve kriterlerin ikili karşılaştırmaları uzman görüşlerine dayalı olarak yapılmıştır. Yedi kriterin ağırlıkları, Analitik Ağ Süreci metodu yoluyla elde edilmiştir. Son olarak, adayları sıralamak için ELECTRE yöntemi kullanılmıştır. Bununla birlikte, uygulamanın her aşamasında (DEMATEL, Analitik Ağ Süreci ve ELECTRE), uzman görüşü kullanılmıştır. Bu tez çalışması, hem teorik açıdan yeni bir yöntem önermeye ilişkin, hem de bunu bir endüstride uygulamaya ilişkin olarak önemli bir yapı sağlamaktadır. Diğer çalışmalardan farklı olarak, 'Çok Kriterli Karar Verme' yöntemleri olan DEMATEL, Analitik Ağ Süreci ve ELECTRE birlikte uygulanmıştır.
Özet (Çeviri)
Personnel selection is an important issue for the companies since skilled labor is a critical asset in organization goals. Personnel selection is sub branch of human resources discipline that deals with recruitment so as to meet the organization's demand by selecting the most matching personnel. Personnel selection is considered as a 'Multi Criteria Decision Making' problem since multi criteria for a specific job position exist. The framework of the personnel selection problem includes both qualitative and quantitative criteria. Therefore, multi criteria decision making techniques is one of the best methods to cope with the multi criteria structure of the personnel selection problems. In this thesis, firstly the Network Relationship Map of the criteria for a company's engineering position is determined via DEMATEL method. Secondly, Network Relationship Map is used as data for Analytic Network Process method. Superdecisions Software is utilized to implement Analytic Network Process method and pairwise comparisons of criteria are performed based on experts' views. Weights of the seven criteria are obtained by Analytic Network Process method. Finally, ELECTRE method is applied to rank the candidates. However, expert opinion is used in every stage of the methodology (DEMATEL, Analytic Network Process and ELECTRE). This thesis provides important framework in terms of both theoretically by proposing a new tool and practically by providing an implementation in industry. Different from the existing studies, multi criteria decision making methods Analytic Network Process, DEMATEL and ELECTRE are implemented together.