Zeolit kurutma yataklarına sahip laboratuvar ölçekli bir kurutma sisteminin performansının deneysel olarak incelenmesi
A numerical investigation of the effect of diffusion flow and pressure reduction of perforeted cutting cone profile diffuser designed for empty cells in air handling units
- Tez No: 529849
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ ORHAN ERDAL AKAY
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Makine Mühendisliği, Mechanical Engineering
- Yıl: 2018
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Kahramanmaraş Sütçü İmam Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Makine Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 73
Özet
Bu tez çalışmasında, hem elektrikli ısıtma sistemine hem de zeolit kurutma yataklarına sahip laboratuvar ölçekli bir kurutma sisteminin, çeşitli kurutma senaryolarında seçilen parametreler üzerinden kurutma performansı incelenmiştir. Bu senaryolar, açık çevrim ile elektrik, elektrik+zeolit ve kapalı çevrim zeolit ile kurutma senaryolarıdır. İki adet zeolit yatak kurutma sistemine entegre edilmiş olup, sentetik zeolit ile doldurulmuştur. Kurutma deneylerinde tekstil ürünü triko kullanılmıştır. Yapılan deneysel çalışmalar, zeolit yatakların tek başlarına kullanıldıklarında kurutma prosesini gerçekleştirebileceklerini göstermiştir. Yataklar için harcanan desorpsiyon enerjisinin herhangi bir proseste kullanılabilmesi durumunda enerji bilançosunu proses şartlarına göre iyileştirebileceği belirlenmiştir.
Özet (Çeviri)
In this thesis the drying performance of a laboratory scale drying system with both electric heating system and zeolite drying beds has been investigated in selected drying scenarios. These scenarios are electricity with open-cycle, electricity + zeolite and drying with closed-cycle zeolite scenarios. Two zeolite beds have been integrated in the drying system and filled with synthetic zeolite. Textile product knitwear has been used in drying experiments. Experimental studies have shown that zeolite beds can perform the drying process when used alone. It has been determined that the desorption energy spent for drying beds can improve the energy balance according to process condition.