Çocuk sağlığı ve hastalıkları asistan, uzman ve yandal uzman hekimlerinin cinsel istismar hakkındaki bilgi düzeyi anket çalışması
Pediatricians, pediatric residencies and fellowships's level survey study about sexual abuse information
- Tez No: 529850
- Danışmanlar: DOÇ. DR. RABİA GÖNÜL SEZER
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları, Child Health and Diseases
- Yıl: 2018
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Sağlık Bilimleri Üniversitesi
- Enstitü: Zeynep Kamil Kadın ve Çocuk Hastalıkları Eğitim ve Araştırma Hastanesi
- Ana Bilim Dalı: Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 116
Özet
Amaç: Cinsel istismar; günümüzde olduğu gibi uzun yıllardır da sürmekte olan; fiziksel, duygusal, ahlaki, yasal, sosyal ve kültürel boyutları olan, multidisipliner yaklaşılması gereken, toplumu bütünüyle etkileyen hassas bir konudur. Çocuk sağlığı ve hastalıkları asistan, uzman ve yandal uzman hekimlerinin cinsel istismar vakası ile karşılaşıp karşılaşmadığı, karşılaştığında bildirimde bulunması gereken yeri ve izlemesi gereken prosedürü bilip bilmediği, hangi durumlarda cinsel istismardan şüphelenildiği, hangi fizik bakı bulgularına göre cinsel istismar olarak değerlendirilip değerlendirilmediğinin bir anket yardımıyla saptanması ve doğru bilinen soruların; mesleki deneyim, konuyla ilgili eğitim alma, çalışılan hastaneye ve çalışılan birime göre değişip değişmediğinin değerlendirilmesi; ülkemizde sık görülen cinsel istismar vakalarının tespitinde, doğru değerlendirilmesi ve adli makamlara bildirilmesi aşamalarında farkındalıklarının tespiti ve cinsel istismar vakalarındaki rollerinin öneminin vurgulanması amaçlanmıştır. Gereç ve Yöntem: Tanımlayıcı türde olan çalışmamıza İstanbul Anadolu yakasındaki üniversite ve eğitim ve araştırma hastanelerinde görev yapmakta olan 198 çocuk sağlığı ve hastalıkları asistan, uzman ve yandal uzman hekimi katıldı. Katılan hekimlere 7 sorusu demografik bilgi, 12 soru bilgi düzeyi, 7 soru eğitim ile ilgili görüş ve öneri, 4 soru ise cinsel istismar olgusu saptama ve bildirimi sorgulama ile ilgili toplam 30 soruluk anket uygulanmıştır. Verilerin analizinde SPSS22 programı kullanılmıştır.
Özet (Çeviri)
Objective: Sexual abuse is a sensitive issue for many years, requires multidisciplinary approach since it has physical, emotional, moral, legal, social and cultural dimensions for all the society. It is aimed to detect pediatricians', pediatric residencies' and fellowships' knowledge, attitude and educational levels about sexual abuse based on a survey study; whether he/she have ever encountered cases of sexual abuse, whether he/she knows the legal procedures, and the physical examination findings that should be considered as sexual abuse were questioned. With this study, we aimed to evaluate the effect of experience, training and the working department on knowledge levels. We also aimed to raise physicians' awareness in the stages of diagnosing, reporting sexual abuse cases and to emphasize the importance of the pediatricians' roles in the cases of sexual abuse. Materials and Methods: This descriptive study included 198 pediatricians, pediatric residencies and fellowships who work in universities, education and research hospitals on the Asian side of Istanbul. A total of 30 question questionnaire that consists of 7 questions about demographic information, 12 questions about level of knowledge, 7 education-related comments and suggestions, 4 questions for detection of the cases of sexual abuse, were applied. The SPSS22 was used to analyze the data.