Uluslararası ticaret, Türkiye-Rusya ilişkileri ve taşımacılık
International trade, Türkiye- Russia relations and transport
- Tez No: 529884
- Danışmanlar: ÖĞR. GÖR. HAMİT VANLI
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Uluslararası İlişkiler, International Relations
- Yıl: 2018
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Maltepe Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Uluslararası Ticaret ve Lojistik Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 78
Özet
Bu çalışma Türkiye ile Rusya arasındaki ticari ve taşımacılık ilişkilerini değerlendirmek amacıyla yapılmıştır. Türkiye'nin ithalat ve ihracat rakamlarında hayli büyük bir yere sahip olan Rusya ile bulkunan ticari ve taşımacılık durumları incelenecektir. Çalışmanın konuyu ele alış şekli Türkiye'nin sahip olduğu ticari göstergeler ve tablolar ile durumu ele alınacak Rusya'ya yönelik avantajları ve dezavantajları değerlendirilecektir. Rusya devletinin de son ticari bilançoları ithalat ve ihracat rakamları analiz edilerek Türkiye'ye yönelik avantajarı ve dez avantajları değerlendirilecektir. Son olarak bu bu iki ülkenin taşımacılık alanında birbirleri ile yaptıkları anlaşmalar ve birlikler ele alınarak dünden bugüne oradan da yarına taşımacılık alanında değerlendirmelerde bulunulacaktır. Bu çalışmanın sonunda objektif şekilde durumu gözler önüne sererek rakamlarla açıklanan bir Rusya-Türkiye ticaret ilişkileri tasvirini yapacaktır. Bu ticaretin taşımacılık alanında da nasıl bir yön ve ivme ile devam ettiğide yordanacaktır.
Özet (Çeviri)
Turkey This study was performed to evaluate the relations between Russia trade and transportation. having quite a large place in Turkey's imports and exports with Russia bulkun commercial and transport conditions will be examined. The subject of the study elealış form of trade indicators that Turkey has discussed the situation with tables and will be evaluated advantages and disadvantages for Russia.at the end of the Russian state trade balance of import and export figures will be assessed by analyzing avantajar advantages and disadvantages for Turkey. Finally, these two countries will consider the agreements and unions they carry out with each other in the field of transportation and evaluate them from today to the present and then to the future. This study described at the end of a Russia-Turkey trade relations status with objective manner, lay before our eyes will do the depictions of figures. This trade is also a direction and iv It will be predicted when it continues with me.