Sosyal politikalar kapsamında rehabilitasyon merkezlerinin aileler üzerindeki etkisi: 'Mardin örneği'
The impact of rehabilitation centers on families within the scope of social policies: 'Mardin example'
  1. Tez No: 927601
  2. Yazar: MEHMET ŞEYHMUS ARAS
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. ARZU YILDIRIM
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Eğitim ve Öğretim, Kamu Yönetimi, Education and Training, Public Administration
  7. Yıl: 2025
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Şırnak Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Siyaset Ekonomisi Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 84
Özet
Bu çalışma, sosyal politikaların rehabilitasyon merkezlerinin aileler üzerindeki etkisini ele almakta ve Mardin örneği özelinde bu alanda gerçekleştirilen uygulamaların ailelerin yaşamına nasıl yansıdığını incelemektedir. Türkiye'de engelli bireylere yönelik sosyal hizmetlerin güçlendirilmesi, toplumda eşitlikçi ve adil bir yapının oluşturulabilmesi açısından büyük önem taşımaktadır. Sosyal politikalar, toplumun refah seviyesini artırmaya yönelik bir dizi devlet müdahalesini kapsar. Bu politikalar, bireylerin yaşam kalitesini iyileştirmek, onların toplumsal yaşamda daha fazla yer edinmelerini sağlamak ve çeşitli engelleri aşmalarını kolaylaştırmak için düzenlenmiştir. Bu çalışmanın temel konusu, özel eğitim ve rehabilitasyon merkezlerinin, özellikle aileler üzerindeki etkisini incelemek ve bu etkilerin sosyal politika çerçevesinde nasıl şekillendiğini anlamaktır. Araştırma, Mardin ilinde ikamet eden ve özel eğitim ve rehabilitasyon merkezlerinden faydalanan 15 aile ile gerçekleştirilen derinlemesine görüşmelerle yapılmıştır. Bu aileler, çocuklarının eğitim süreçlerinde yaşadıkları deneyimleri ve karşılaştıkları zorlukları içtenlikle paylaşmışlardır. Ailelerin yaşadıkları zorluklar genellikle eğitim süreçlerine dair bilgilendirme eksiklikleri, maddi kaynak sıkıntıları ve rehabilitasyon hizmetlerinin yetersizliği gibi unsurlar üzerine yoğunlaşmıştır. Aileler, özel eğitim hizmetlerinin ve rehabilitasyon merkezlerinin daha ulaşılabilir, kaliteli ve sürekliliği olan bir şekilde sunulması gerektiği konusunda hemfikirdir. Aynı zamanda aileler, rehberlik ve psikolojik destek hizmetlerinin güçlendirilmesini ve daha fazla farkındalık oluşturulmasını istemektedirler. Aileler, rehabilitasyon süreçlerinde yalnızca çocuklarının gelişimiyle değil kendi psikolojik ve duygusal iyilik halleriyle de ilgilenilmesi gerektiğini vurgulamaktadır. Bu nedenle, ailelere yönelik destekleyici sosyal hizmetlerin güçlendirilmesi, çocukların eğitim süreçlerine paralel olarak önemli bir yere sahiptir. Ayrıca özel eğitim hizmetlerinin yaygınlaştırılması ve engelli bireylerin eğitimine dair daha fazla farkındalık yaratılması gerektiği ailelerin önerileri arasında yer almaktadır. Çalışmanın bulguları, sosyal politikaların aileleri üzerinde olumlu bir etki yaratabileceğini, ancak bu etkinin artırılabilmesi için daha çok destek ve sistematik bir yapı gerektirdiğini ortaya koymaktadır. Sonuç olarak bu araştırma sosyal politikaların ve özel eğitim ile rehabilitasyon hizmetlerinin, aileler üzerinde doğrudan etkileri olduğunu ortaya koymaktadır. Bu araştırmanın bulguları, yalnızca Mardin ilindeki ailelerin deneyimlerine dayanmakla kalmayıp, Türkiye genelinde benzer hizmetlerin güçlendirilmesi gerektiğine dair güçlü bir çağrıdır. Araştırmanın sonuçları, gelecekteki sosyal politika düzenlemelerinin daha kapsamlı ve aile odaklı olmasına ışık tutacaktır.
Özet (Çeviri)
This study deals with the impact of social policies and rehabilitation centers on families and examines how the practices carried out in this field reflect on the lives of families, specifically in the case of Mardin. Strengthening social services for disabled individuals in Turkey is of great importance in terms of creating an egalitarian and fair structure in society. Social policies cover a series of state interventions aimed at increasing the welfare of society. These policies are designed to improve the quality of life of individuals, enable them to take a greater place in social life, and make it easier for them to overcome various obstacles. The main subject of this study is to examine the effects of special education and rehabilitation centers, especially on families, and to understand how these effects are shaped within the framework of social policy. The research was conducted through in-depth interviews with 15 families residing in Mardin province and benefiting from special education and rehabilitation centers. These families sincerely shared their experiences and the difficulties they faced during their children's education process. The difficulties experienced by families generally focus on factors such as lack of information about educational processes, financial resource difficulties and inadequacy of rehabilitation services. Families agree that special education services and rehabilitation centers should be provided in a more accessible, high-quality and sustainable manner. At the same time, families want guidance and psychological support services to be strengthened and more awareness to be raised. Families emphasize that rehabilitation processes should focus not only on their children's development but also on their own psychological and emotional well-being. Therefore, strengthening supportive social services for families has an important place in parallel with children's education processes. In addition, the need to expand special education services and raise more awareness about the education of disabled individuals is among the suggestions of families. The findings of the study reveal that social policies can have a positive impact on families, but that more support and a systematic structure are required to increase this impact. In conclusion, this research reveals that social policies and special education and rehabilitation services have direct effects on families. The findings of this research are not only based on the experiences of families in Mardin province, but are a strong call for the need to strengthen similar services across Türkiye. The results of the research will shed light on future social policy regulations being more comprehensive and family-oriented.