Özel eğitim ve rehabilitasyon merkezlerinin örgüt sağlığının incelenmesi
An investigatigation into the organizational health of special education and rehabilitation centers
- Tez No: 832103
- Danışmanlar: PROF. DR. VİCDAN ALTINOK
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
- Yıl: 2023
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Gazi Üniversitesi
- Enstitü: Eğitim Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Eğitim Bilimleri Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Eğitim Yönetimi Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 113
Özet
Bu araştırmanın amacı, özel eğitim ve rehabilitasyon merkezlerinin örgütsel sağlık düzeylerini belirleyerek ve bazı değişkenlere göre incelemektir. Bu amaç doğrultusunda engelli bireylerin daha nitelikli bireyler olarak topluma kazandırılması için özel eğitim ve rehabilitasyon merkezlerinin kendini geliştirip yenileyebilen sağlıklı bir örgüt olup olmadıklarını ortaya koyarak, bu noktada yapılması gerekenleri belirlemektir. Böylece bireylerdeki farklılıkların yol açtığı dezavantajlardan etkilenme düzeylerinin en aza indirgenmesi hedeflenmiştir. Rehabilitasyon merkezlerinin görevleri göz önüne alındığında sağlıklı bir örgüt yapısına sahip olması eğitim süreçlerinin etkililiği açısından oldukça önemlidir. Araştırma, nicel ve nitel yöntemin birlikte kullanıldığı bir karma yöntemdir. Bu amaçla 2022-2023 eğitim- öğretim yılında Kayseri ili merkez ilçelerinde bulunan Özel Eğitim ve Rehabilitasyon Merkezlerinde çalışan özel eğitim öğretmenleri, fizyoterapistler, dil ve konuşma terapistleri, odyologlar, kurum psikologları ve kurum yöneticileri arasından seçilen 234 kişiye örgüt sağlığı ölçeği kullanılmıştır. Bu ölçek William & Cohen (1993) tarafından geliştirilen ve Kısa (2011) tarafından Türkçe'ye uyarlanan Örgüt Sağlığı Analiz Ölçeğidir. Ayrıca 15 kişiye araştırmacı tarafından hazırlanan örgüt Sağlığına Yönelik Görüşme Formu uygulanmıştır. Araştırma sonucunda Özel Eğitim Merkezlerinde örgüt sağlığının orta düzeyde olduğu ve cinsiyet, yaş, mesleki kıdem, medeni durum ve branş değişkenlerine göre anlamlı farklılık gösterdiği belirlenmiştir. Bu sonuçlar kurumlardaki kaosun ortadan kalkması için iş tanımlarının belirgin hale getirilmesi, katılımcıların manik- depresif süreçten çıkmaları adına iş birliğine yönlendirilmeleri gibi özel eğitim ve rehabilitasyon merkezlerinde bir takım düzenlemeler yapılmalıdır.
Özet (Çeviri)
The aim of this research is to determine the organizational health levels of special education and rehabilitation centers and to examine them according to some variables. In line with this purpose, it is to determine whether special education and rehabilitation centers are a healthy organization that can develop and renew itself, and to determine what needs to be done at this point in order to integrate disabled people into society as more qualified individuals. Therefore, it is aimed to minimize the level of being affected by the disadvantages caused by the differences in individuals. Considering the duties of rehabilitation centers, having a healthy organizational structure is very important for the effectiveness of educational processes. Research is a mixed method in which quantitative and qualitative methods are used together. For this purpose, 2022-2023 academic year Kayseri province the organizational health scale was used for 234 people selected from among special education teachers, physiotherapists, speech and language therapists, audiologists, institutional psychologists and institution managers working. This scale is the Organizational Health Analysis Scale, which was developed by William & Cohen (1993) and adapted into Turkish by Kısa (2011). In addition, the Interview Form for Organizational Health, prepared by the researcher, was applied to 15 people. As a result of the research, it was determined that organizational health in Special Education Centers is at a moderate level and there is a significant difference according to gender, age, professional seniority, marital status and branch variables. As a result of the research, it was determined that organizational health in Special Education Centers is at a moderate level and there is a significant difference according to gender, age, professional seniority, marital status and branch variables. With these results, some arrangements should be made in special education and rehabilitation centers such as making job descriptions clear in order to eliminate the chaos in institutions, directing the participants to cooperation in order to get out of the manic- depressive process.