On behavioral implementation
Davranışsal uygulama üzerine
- Tez No: 529909
- Danışmanlar: DOÇ. DR. MEHMET BARLO
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Ekonomi, Economics
- Yıl: 2018
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Sabancı Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Sayfa Sayısı: 41
Özet
Bu tezde tam bilgi ve kısıtlı akılcılık altında uygulama analizi incelenmektedir. Maksimal seçim kümeleri kurgusunu sunup sosyal seçim kuralları üzerine alakalı bir tekdüzelik kavramı tanımlıyoruz. Bu tekdüzelik nosyonunun Sen'in α özelliği ile beraber, sosyal seçim kurallarının Nash dengesi altında uygulanması için gerekli olduğunu kanıtlıyoruz. Devamında, alakalı tekdüzelik nosyonunun ve veto yetkisinin yokluğu ile beraber maksimal seçim kümelerinin tekliği varsayımının sosyal seçim kurallarının Nash dengesi altında yeterli olduğunu gösteriyoruz. Elde ettiğimiz sonuçlar, alakalı Moore ve Repullo kümelerinin varlığını kontrol etmeden Maskin (1999) tarafından kurulan Nash dengesi altında sosyal seçim kurallarının uygulanabilirliğinin değerlendirilmesi açısından elle tutulur kolaylık sağlamaktadır.
Özet (Çeviri)
This thesis studies implementation under complete information with boundedly rational agents. We introduce a notion called maximal choice set and define an associated maximal choice monotonicity condition on social choice rules. We show that this condition is necessary for Nash implementation when choice correspondences satisfy Sen's property α. Moreover, we prove that maximal choice monotonicity and no veto-power suffice for Nash implementation when agents have unique maximal choice sets. Our results, following Maskin (1999), provide some convenience when evaluating the Nash implementability of social choice correspondences without checking for the existence of the associated Moore and Repullo sets.